Nie zaprzepaściliśmy szansy, by wyjść z Kościoła i pokazać, że jest on pełen utalentowanych ludzi – powiedział pomysłodawca koncertu „Kolęd Pełni” Marcin Zieliński. Czwarta edycja wydarzenia odbędzie się 20 grudnia br. na Głównym Rynku w Kaliszu; pierwszy raz w plenerze.

„Każde kolędowanie, przeżywanie świata i okresu przedświątecznego to wielka uczta duchowa. W wielu domach śpiewa się kolędy przy stole. Są to wyjątkowe święta, więc życzę sobie i wszystkim, byśmy przeżywali je w otwartości na drugiego człowieka i wrażliwości” – powiedział ks. bp Edward Janiak, który objął koncert honorowym patronatem. Wydarzenie, które nazwano „Wielkim kolędowaniem”, odbędzie się po raz pierwszy w plenerze. Wcześniejsze jego edycje miały miejsce w kościele Zakonu Ojców Franciszkanów w Kaliszu. Jak wyjaśnił gwardian klasztoru OO. Franciszkanów o. Waldemar Ułanowicz, tym razem koncert „Kolęd Pełni” nie może odbyć się w kościele ze względu na remont. „Mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie już po remontach i wrócimy do kościoła. Klimat kościoła nastraja ludzi, nadaje sacrum. A śpiewanie kolęd to też chwalenie Pana i modlitwa” – powiedział o. Ułanowicz.

Koncert rozpoczną występy najmłodszych artystów. Po nich na scenie pojawią się zaproszone gwiazdy i goście, łącznie ponad 40 wykonawców. „Wystąpią Olga Borys, Laura Łącz, Wojciech Majchrzak, Marcin Kwaśny, Krzysztof Antkowiak, Krzysztof „Kasa” Kasowski, Emilia Komornicka, Mikołaj Krawczyk, Michał Szyc, Marzena Ugorna i wielu innych” – wyliczył organizator wydarzenia Robert Kowalski. Dodał, że koncert ma charakter charytatywny i artyści, oraz wszystkie osoby pracujące przy jego organizacji, nie otrzymają honorarium. Pomysłodawca „Kolęd Pełni” Marcin Zieliński powiedział, że „byliśmy jedną z tysięcy schol w tym kraju”. „Było to dla nas małym amerykańskim snem, że mogliśmy zrobić koncert w pełni profesjonalny, którego już pierwsza edycja była emitowany na żywo w internecie; nie mówiąc już o kolejnych, do których dołączyła się TVP3” – przypomniał.

Kierownik muzyczny Mariusz Trzciński wyjaśnił, że koncert realizowany jest w profesjonalnej oprawie technicznej oraz z towarzyszeniem chóru i akompaniamentem zespołu muzycznego – perkusja, gitara, instrumenty klawiszowe, bas-kontrabas, saksofon altowy – oraz fortepianu, sekcji smyczkowej i dętej. Realizacją nagrania zajmie się TVP3, która wyemituje koncert na antenie poznańskiej stacji w wigilijny wieczór. „Jest to duże widowisko. Koncert na zewnątrz to duże wyzwanie dla telewizji, dla artystów i organizatorów. Nie wiemy, jakie będą warunki atmosferyczne. Jeśli pogoda nie zaskoczy to będzie to niezwykły koncert” – powiedziała Beata Demianowska z TVP3. Jak co roku Miasto Kalisz przekazuje na ten cel 39 tys. zł. „Cieszę się, że to kulturalne wydarzenie wpisuje się już w kalendarz stałych imprez. Jak widać zapotrzebowanie na tego typu koncerty wśród mieszkańców Kalisza jest bardzo duże” – powiedziała naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza Grażyna Dziedziak.

Oceń ten artykuł


źródło: PAP

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.