Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec kardynał Reinhard Marx wyraził w środę ubolewanie z powodu planowanej likwidacji definicji małżeństwa jako związku między kobietą i mężczyzną. Bundestag ma w piątek głosować nad „małżeństwem dla wszystkich”.

Niemiecki Episkopat zaznacza, że „małżeństwo – nie tylko w przekonaniu chrześcijan – jest wspólnotą życia i miłości kobiety i mężczyzny jako zasadniczo trwający do końca życia związek otwarty na przekazanie życia” – napisał Marx w opublikowanym w środę oświadczeniu.

Arcybiskup Monachium i Freising podkreślił, że państwo „powinno nadal chronić i wspierać małżeństwo w dotychczasowej formie”. „Wyrażamy ubolewanie z powodu likwidacji istniejącego pojęcia małżeństwa, co spowoduje, że chrześcijańskie rozumienie małżeństwa i jego interpretacja przez państwo jeszcze bardziej się rozejdą” – napisał Marx.

Podejmowanie decyzji w tak podstawowej dotyczącej społeczeństwa sprawie w trybie pospiesznym jest z powodu poważnych zastrzeżeń konstytucyjnych całkowicie nie na miejscu – ocenił kardynał. Zdaniem Marxa uprzywilejowana sytuacja prawna małżeństwa „nie oznacza dyskryminacji mężczyzn i kobiet ze skłonnościami homoseksualnymi”. Głosowanie nad projektem ustawy o zrównaniu praw związków jednopłciowych z małżeństwami tradycyjnymi odbędzie się w piątek, na ostatnim w tej kadencji posiedzeniu Bundestagu.

Do niedawna zakładano, że problem związków homoseksualnych zostanie rozwiązany dopiero w przyszłej kadencji parlamentu. W poniedziałek, podczas dyskusji zorganizowanej w Berlinie przez redakcję czasopisma dla kobiet „Brigitte”, kanclerz Angela Merkel nieoczekiwanie wycofała swoje zastrzeżenia wobec adopcji dzieci przez pary jednopłciowe i zapowiedziała, że pozwoli posłom CDU na głosowanie w tej sprawie zgodnie z własnym sumieniem.

Współrządząca SPD wykorzystała nadarzającą się sytuację i wbrew umowie koalicyjnej wprowadziła ten punkt, pomimo sprzeciwu chadeków, do porządku najbliższego posiedzenia Bundestagu.

Wynik głosowania wydaje się przesądzony, gdyż wszystkie partie reprezentowane w Bundestagu popierają otwarcie instytucji małżeństwa dla homoseksualistów. Jedynie część posłów CDU/CSU zagłosuje zapewne przeciwko ustawie. Pary homoseksualne w Niemczech mogą od 2001 roku rejestrować swoje związki. Od tego czasu przyznano im wiele przywilejów w dziedzinie prawa spadkowego i przepisów podatkowych. Nadal nie mogą jednak adoptować dzieci.

Fot. PAP/EPA/DAVID STOCKMAN / POOL BELGIUM OUT

Oceń ten artykuł


źródło: PAP

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.