O zachowanie i utrwalanie pamięci o pontyfikacie i osobie św. Jana Pawła II oraz przekazywanie tej pamięci następnym pokoleniom zaapelował kard. Kazimierz Nycz do organizacji papieskich, które w środę i czwartek w Warszawie i Krakowie zgromadzą się na V Forum Inicjatyw Poświęconych Janowi Pawłowi II.

Kard. Kazimierz Nycz przewodniczył w stołecznym kościele sióstr wizytek Mszy św. poprzedzającym dwudniowe spotkanie organizacji zajmujących się upamiętnianiem pontyfikatu Jana Pawła II.

We wstępie do liturgii metropolita warszawski przypomniał o zbliżającej się 12. rocznicy śmierci św. papieża Jana Pawła II. Z tej właśnie okazji w środę 29 marca w Warszawie i dzień później w Krakowie odbędzie się V Forum Inicjatyw Poświęconych Janowi Pawłowi II.

Kard. Nycz podkreślił, że Jan Paweł II był „narzędziem Chrystusa i Piotrem naszych czasów”. Dodał, że konieczna jest modlitwa o wszystkie te instytucje, które zajmują się upamiętnianiem dzieła i pontyfikatu oraz samej osoby Papieża-Polaka, a zwłaszcza o ich owocną współpracę – „aby pamięć o tym wielkim papieżu i o jego dziele na przełomie tysiącleci była trwała i wzrastała w naszym pokoleniu”.

W homilii dodał: „Nasze pokolenie, ci, którzy pamiętają i przeżywali pontyfikat Jana Pawła II i w mniejszym lub większym stopniu nazywają się ludźmi czy pokoleniem Jana Pawła II nie może zapomnieć tego błogosławionego dla Kościoła i świata czasu”.

– A nawet, gdyby ludzie zapominali, bo wyrosną nowe pokolenia, to my mamy być tymi, którzy nigdy nie zapomną i w swoich dziełach będą pamiętać, aby ten pontyfikat przekazywać następnym pokoleniom – podkreślił kard. Nycz.

Celem V Forum Inicjatyw Poświęconych Janowi Pawłowi II jest wymiana doświadczeń, podzielenie się pomysłami, problemami i wypracowanie formuły dalszej współpracy tychże organizacji. Tegoroczne spotkanie ma na celu przede wszystkim zastanowienie się, jak upowszechniać myśli Papieża-Polaka w kontekście zmiany pokoleniowej i troski o to, by młode generacje wzrastały w etosie Jana Pawła II.

Fot. PAP/DERRICK CEYRAC/AFP/Getty Images

Oceń ten artykuł


źródło: KAI

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.