Kard. Nycz: rodzina to źrenica oka, przez którą państwo patrzy w przyszłość

Najważniejsze, żeby budować rodzinę, pomagać jej, żeby to była źrenica oka, przez którą państwo patrzy w przyszłość – powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas konferencji „Rodzina fundamentem niepodległości”, zorganizowanej z okazji 100-lecia niepodległości Polski.

Konferencja, która rozpoczęła się w poniedziałek na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, jest pierwszym z cyklu wydarzeń w ramach projektu „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”, których tematem mają być najważniejsze problemy współczesnej Polski.

Kadr. Nycz przypomniał słowa wypowiedziane przez ministra nauki Jarosława Gowina o tym, że „trzeba Polskę wymyślić i zbudować na nowo”.

W ocenie metropolity warszawskiego, stwierdzenie to jest „ważne i odważne”. Hierarcha podkreślił, że przed takim wyzwaniem stanęli ludzie w roku 1918 i 1989. „Dzisiaj, kiedy używany tych słów, to używamy ich z pewnym ograniczeniem. W moim odczuciu nie można minionych 28 lat uważać za zmarnowane. Dzisiaj zaczynamy niejako od nowa, w związku z czym rozumiem te słowa w taki sposób, że trzeba się przyjrzeć fundamentowi, na którym budujemy państwo. (…). Myślę, że się okaże, że nie ma potrzeby burzenia tego fundamentu. Tylko tak, jak się dba o fundament domu, trzeba go w istotnych punktach uzupełnić, po to, żeby na tym fundamencie móc budować te wszystkie sprawy, które przynależą do pojęcia ojczyzna” – podkreślił hierarcha.

Zaznaczył, że wśród tych spraw najważniejsza jest rodzina. „Dzisiaj zagadnieniem najważniejszym jest, żeby na tym poprawionym fundamencie budować wspólnotę rodzinną, pomagać rodzinie, żeby to była źrenica oka, przez którą państwo patrzy w przyszłość” – podkreślił.

Zdaniem metropolity warszawskiego, tego fundamentu należy szukać w nauce społecznej Kościoła, która – jak powiedział – nie jest teologią ani ideologią. „Jest światłem wynikającym z Ewangelii, do którego każdy może przyjść, jeżeli jest do tego przekonany – także polityk i wszyscy ludzie stanowiący prawo” – wyjaśnił kard. Nycz.

Hierarcha zaapelował, by w najważniejszych dla Polski sprawach, wśród których znajduje się także kwestia rodziny, panował „ponadpartyjny konsensus i kontynuacja”.

Kard. Nycz przypomniał też słowa papieża Jana Pawła II, który w czasach, gdy w Polsce rodziło się jeszcze sporo powyżej 600 tys. dzieci rocznie mówił: „uważajcie, bo kiedy przyjdzie wolność i dobrobyt” i przestrzegał, by „dziecko nie stało kosztownym dodatkiem do życia rodzinnego”.

„Bez komentarza, bo wiemy, jak się sprawa posypała w ciągu tych ostatnich 30 lat, jeśli chodzi o dzietność rodzin i demografię” – powiedział kard. Nycz.

Organizatorem konferencji jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego we współpracy z Radą ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze