Do brania przykładu ze św. Augustyna, któremu pokora pozwoliła przezwyciężyć głód władzy, wezwał kard. Pietro Parolin podczas Mszy św. odprawionej w dniu liturgicznego wspomnienia Biskupa z Hippony w Pawii na północy Włoch, gdzie od trzynastu stuleci przechowywane są jego doczesne szczątki.

W kazaniu wygłoszonym podczas uroczystości w tamtejszym kościele San Pietro in Ciel d’Oro (św. Piotra w Złotym Niebie) watykański sekretarz stanu podkreślił, że „nasz Bóg jest Bogiem otwartych przestrzeni, a nie zamkniętych ogrodzeń. Nasz Pan nie jest pasterzem, który stoi za nami, lecz otwiera nam drzwi”.

„Bóg nie chce, byśmy stali w postawie «spocznij», ale byśmy stale byli w marszu. I właśnie ze św. Augustyna musimy wziąć przykład, by iść za Chrystusem: aby to czynić, trzeba mieć trzeźwy stosunek do otaczającego nas społeczeństwa konsumpcyjnego, by nauczyć się pomagać tym, którzy tego naprawdę potrzebują”, mówił najbliższy współpracownik papieża Franciszka.

Stwierdził, że „wezwani jesteśmy, by skupić się wokół Pana, ażeby z większym spokojem podchodzić do życia: świadectwo to powinniśmy dawać w każdym miejscu, w którym bywamy, w rodzinie, w pracy, w szkole, w społeczeństwie”.

Na zakończenie kardynał przypomniał wizytę, jaką dziesięć lat temu złożył w Pawii Benedykt XVI, podkreślając, że papież senior koncentrował się na pismach świętego Augustyna, którego jest stale wielkim czcicielem.

Oceń ten artykuł


źródło: KAI

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.