Katecheta nie może nigdy powiedzieć „dzisiejsza młodzież jest okropna”

To słowa biskupa Tadeusza Lityńskiego. Rozpoczęły się sierpniowe Dni Katechetyczne dla katechetów świeckich i sióstr zakonnych w województwa lubuskiego. W parafii pw. NMP Królowej Polski w Gorzowie Wlkp. Odbyło się pierwsze spotkanie, którego motywem przewodnim jest hasło: „Katecheza wobec reformy oświaty”.

Katecheta idzie na peryferia
Dni katechetyczne odbędą się w kolejnych dniach w Zielonej Górze i Głogowie. Pasterz diecezji w homilii skierowanej do katechetów podkreślił, że trzeba wyruszać od źródła chrzcielnego do na peryferia. – Tą modlitwą katechetów rozpoczynamy szkolną katechezę, wierząc, że Duch Święty nas poprowadzi i podpowie jak katechizować dzieci i młodzież w szybko zmieniających się warunkach współczesnego świata. W związku ze zbliżającym się rokiem duszpasterskim, warto jeszcze mocniej wpisać osobę Ducha Świętego w życia katechety, a przez jego posługę w życie dzieci i młodzieży – mówił biskup.

– Katecheza szkolna niewątpliwie spełnia swoje zadanie, gdy włącza się w nurt aktualnych zadań wychowawczych. Katecheta idący do posługi razem z Duchem Świętym nigdy nie może powiedzieć „dzisiejsza młodzież jest okropna”, czy „współczesne dzieci są nie do zniesienia” – kontynuował.



Młodzi potrzebują przewodnika nawet, gdy o tym nie mówią
Młodzież i dzieci są tacy, jakie jest środowisko w którym żyją i jakie są rodziny w których żyją
– Katecheta znając świata współczesny, będąc ta bardzo pod działaniem złego ducha musi zrobić wszystko, aby przeprowadzić swoich wychowanków na stronę Ducha Świętego poprzez rozmodlenie, skierowanie w stronę Słowa Bożego i wypracowanie potrzeby korzystania z sakramentów. Młodzież stawia wiele pytań i oczekuje odpowiedzi. Młodzież potrzebuje autorytetów, świadków wiary, natchnionych Duchem Świętym przewodników. Młodzież potrzebuje dobrego przewodnika przez życie. Młodzież jest głodna Boga – podkreślił bp Lityński.



Spotkanie ma służyć wskazaniu celów pracy katechetycznej w nowym roku szkolnym. – Kładziemy ustawiczny akcent na katechezę parafialną, a więc katechezę, która jest kontynuacją tego co dokonuje się na w ramach nauczania religii – podkreśla ks. Wojciech Lechów, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej w kurii biskupiej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

  Specjalnym gościem spotkania był ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik, który wygłosił wykład „Katecheza wobec reformy oświaty”.

 Nie zabrakło też informacji o nowych wytycznych KEP dotyczący ochrony małoletnich, konkursach biblijnych w diecezji, ofercie metodycznej na nowy rok szkolny, a także komunikatów Wydziału Nauki Katolickiej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze