Katowice: koncert „Polska dla świata. Solidarni z ofiarami wojny”

Koncert poświęcony osobom zmagającym się z ciężarami wojny, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie miał miejsce w piątek wieczorem w katowickim „Spodku”. Publiczność usłyszała m.in. fragmenty Oratorium „Z powodu Mojego Imienia” autorstwa Piotra Rubika z librettem Zbigniewa Książka.

– Stworzyliśmy wspaniała wspólnotę, refleksji, modlitwy, solidarności i na te dwa słowa chciałem zwrócić uwagę: „Polska” oraz „solidarni”. Polska jest solidarna, bo wy jesteście solidarni i za tę postawę solidarności serdecznie Wam dziękuję – mówił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc na zakończenie koncertu. Hierarcha zauważył także obecność na koncercie grupy niepełnosprawnych z ośrodka Caritas w Borowej Wsi oraz szczególnie podziękował za udział w koncercie całym rodzinom.

Na samym początku ideą koncertu podzielił się Piotr Rubik, którego utwory wykonała Filharmonia Dolnośląska z Jeleniej Góry oraz Wrocławski Chór Akademicki wraz z solistami: Zofią Nowakowską, Martą Moszczyńską, Olivią Wieczorek, Michałem Bogdanowiczem, Michałem Gaszem, Marcinem Januszkiewiczem oraz aktorem Jakubem Wieczorkiem w roli narratora. – Chcemy odbudować zniszczone szkoły w Syrii – mówił Piotr Rubik. – Ideą tego koncertu jest nieść radość, nadzieję i dobrą energię – dodał.

Nie zabrakło także podziękowań dla Caritas Polska, organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz dla rządu Rzeczypospolitej Polskiej. Temu ostatniemu w sposób szczególny podziękował bp Georges Abou Khazen z Aleppo. – Polski rząd jest jedynym na świecie, który – nie będąc organizacją religijną – pomaga nam, chrześcijanom, pozostać w Syrii. Bez interesów, bez czegoś w zamian. Za to bardzo dziękuję – mówił syryjski biskup.

O wsparciu inicjatywy, która miała miejsce w Katowicach ze strony Premier RP Beaty Szydło oraz JE ks. abp Stanisława Gądeckiego zapewniła Pani Minister Beata Kempa, szefowa kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zwróciła się także do wszystkich, którzy pomagają potrzebującym zarówno na miejscu, w Syrii, jak i w Polsce. – Chcę podziękować wszystkim, którzy tam na miejscu, a tego po części doświadczyłam i pragnę zaświadczyć, że te środki, które przekazujemy jako nasz kraj, Polska, które Państwo przekazujecie, służą tam na miejscu – mówiła.

Na zakończenie koncertu głos zabrali także księża z Caritas Polska oraz organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie. – Serdecznie dziękuję za tę akcję, za to, że Państwu chce się „chcieć pomagać”. Dziękuję za to, że nie odwracamy wzroku od potrzebujacych (…). Za to, że nie odwracamy głowy od tego, co się tam, w Syrii, dzieje – mówił ks. Marcin Schmidt, sekretarz Caritas Polska. – Chcemy także pokazać światu, który mówi: „nie pomagacie, jesteście bierni”, że to nie prawda. Kiedy inni zastanawiają się jak pomagać, my już od lat niesiemy konkretną pomoc – dodał.

– Kiedy spotykamy ludzi w Syrii, kiedy spotykamy w Iraku, to proszą o jedno: podziękujcie w naszym imieniu Polakom. Bo Polacy, to wspaniały naród, który ma szczodre serca, bardziej szczodre, niż zasobne kieszenie. Bo Polacy są o wiele lepsi, niż nam się wydaje, bo ludzie są o wiele lepsi niż nam się wydaje – mówił ks. Waldemar Cisło, dyrektor polskiego oddziału Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

Na zakończenie koncertu abp Wiktor Skworc zachęcił zgromadzonych w „Spodku” do wspólnej modlitwy o pokój. – To niewiele kosztuje. Modlimy się za ofiary wojny, ale modlimy się także o pokój (…). Wprowadzajcie pokój, bo błogosławieni są ci, którzy pokój wprowadzaj. Pokój zależy od każdego z nas. Kiedy pokój następuje, to wojna się cofa – dodał na koniec metropolita katowicki.

Zaprezentowane w piątek wieczorem w „Spodku” dzieło powstało na zamówienie polskiej sekcji światowej organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie na podstawie przemówień i kazań ks. Jerzego Popiełuszki, który w 1984 r. poniósł śmierć męczeńską z rąk funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.

Sama zaś organizacja w imieniu Ojca Świętego monitoruje kwestię prześladowań chrześcijan na świecie, oraz niesie pomoc humanitarną i duchową chrześcijanom cierpiącym na skutek prześladowań, wojen, totalitaryzmów, kataklizmów oraz biedy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze