Katowice: w śląskim seminarium duchownym powstało Muzeum Misyjne 

Arcybiskup Wiktor Skworc pobłogosławił Muzeum Misyjne, które powstało w Wyższym Śląskim Seminarium Duchowym. Poświęcenie odbyło się bezpośrednio po nabożeństwie różańcowym, podczas którego modlono się za misjonarzy z archidiecezji katowickiej.  

Po zakończonym różańcu metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc pobłogosławił Muzeum Misyjne w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym. Modlitwa różańcowa prowadzona była wjęzykach, którymi na co dzień posługują się misjonarze podczas pracy, między innymi po angielsku, rosyjsku i francusku. 
 
Metropolita katowicki wprzemówieniu zwracał na początki działalności misyjnej lokalnego Kościoła. 
–Diecezja katowicka była jedną z pierwszych,z której księża wyjeżdżali na misje,zaraz po Soborze. Pierwszym był ks. January Liberski. Dlatego dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego muzeum misyjnego–powiedział abp Skworc. 

Podsumowując inicjatywę nabożeństwa różańcowego w intencji misjonarzy i ich posługi, hierarcha podziękował wszystkim alumnom za modlitwę oraz przypomniał o praktyce „nabożeństwa posłania”.–Na misje się nie wyjeżdża, na misję się jest posłanym. Bo Kościół posyła. Posyła do dzieła ewangelizacji. Posyła do krajów, gdzie jest potrzeba takiego specyficznego działania. Jednak zawsze jest tak, że ten,który posyła,nie może o posłanych zapomnieć. Dlatego bardzo wam za tę modlitwę dziękuję. Misjonarze bardzo sobie tę posługę cenią – mówił abp Skworc. 

Po nabożeństwie alumni z Koła Misyjnego wraz z przełożonymi oraz metropolitą katowickim udali się do sali muzeum. Po jego pobłogosławieniu o wystawie opowiedzieli jej autorzy.–Podzieliliśmy nasze muzeum na kilka części – mówi Dawid Gawenda. – Pierwsza część jest historyczna. Tutaj należy zacząć od encykliki papieża Piusa XII „Fideidonum”, w której zachęca on kapłanów diecezjalnych do odkrywania „powołania w powołaniu”, aby również oni wyjeżdżali na misje – dodaje. 
 
–Mamy też misyjną sutannę księdza arcybiskupa oraz zdjęcie zrobione podczas jednej z wypraw do Afryki – dodaje Dawid. Abp Skworc opowiedział historię tej sutanny. – Była ze mną na każdej wyprawie misyjnej. Oprócz tego kilka razy pożyczałem ją innym biskupom, którzy jechali do Afryki czy innych misyjnych miejsc – powiedział metropolita katowicki. 
 
Oprócz eksponatów w muzeum można zobaczyć zdjęcie każdego z posługujących misjonarzy. Obecnie na misjach posługuje 12 księży i dwie osoby świeckie z archidiecezji katowickiej. 
 
fot. Gość Niedzielny

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze