Fot. internapcdn.ne

Kielce: niewidomi obchodzili swoje święto z biskupem kieleckim

Obchody Międzynarodowego Dnia Białej Laski w Kielcach rozpoczęła Msza św. w kościele Świętego Krzyża pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, z udziałem środowiska osób słabowidzących i niewidomych. Organizatorem wydarzenia był Polski Związek Niewidomych – Okręg Świętokrzyski w Kielcach.

W homilii biskup kielecki zauważył, że pomimo dyskomfortu wzroku osoby chore starają się spełniać swoje zadania i odnajdywać się w doczesnym życiu. „Mimo tego dyskomfortu w waszej drodze, wsparci przez bliskich i dzięki zaufaniu Bogu kochacie życie, wasze rodziny, podejmujecie konieczne wyzwania” – mówił bp Piotrowski. Podkreślał także, że zdrowe oczy i w ogóle zdrowie nie gwarantują spełnienia w życiu, zachęcał także, aby odważnie i konsekwentnie podążać drogą, jaką Bóg wyznacza. „Nie możemy ulec myśleniu świata, że ci, którzy żyją bez Boga są pełni szczęścia. Bo tacy, mając nawet doskonały wzrok nie widzą wszystkiego” – podkreślał bp Piotrowski.

Po Eucharystii uczestnicy wydarzenia spotkali się w siedzibie SHL ZUGA w Kielcach, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Międzynarodowy Dzień Białej Laski – święto osób niewidomych i niedowidzących obchodzone corocznie 15 października od 1964 roku. Polski Związek Niewidomych – Okręg Świętokrzyski w Kielcach zrzesza osoby niewidome i słabowidzące w celu ich społecznej integracji, rehabilitacji, ochrony interesów zawodowych, ekonomicznych i społecznych, przeciwdziałania ich dyskryminacji.

Okręg Świętokrzyski PZN skupia osoby posiadające orzeczoną niepełnosprawność z tytułu wzroku w stopniu umiarkowanym bądź znacznym i stawia sobie za cel udzielanie osobom z dysfunkcją wzroku skutecznej pomocy poprzez podejmowanie wielu działań.

Podopieczni są uczeni przystosowania do nowej sytuacji, życia bez wzroku lub jego znacznego niedowidzenia, samodzielnego poruszania się za pomocą białej laski, pisania i czytania systemem Brajla, przygotowania do wykonywania podstawowych czynności dnia codziennego metodą bezwzrokową. PZN zapewnia także pomoc w pozyskaniu sprzętu rehabilitacyjnego, czy w znalezieniu zatrudnieniu. Niewidomy Piotr Franiek uczestniczył w tym roku w Rowerowej Pielgrzymce Kieleckiej na tandemie, który zakupiono dzięki wsparciu ze społecznej zbiórki.

Fot. internapcdn.ne

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze