25 października odbędę się uroczystości upamiętniające 70. rocznicę likwidacji Kościoła katolickiego obrządku ormiańskiego na Zachodniej Ukrainie – postanowił w miniony czwartek (20 października) parlament w Kijowie.

W przyjętej przez deputowanych uchwale przypomniano, że w 1945 roku władze sowieckie rozpoczęły akcję likwidacji Katolickich Kościołów Wschodnich, których pierwszą ofiarą był właśnie Kościół ormiański. Zaznaczono, iż wspomnienie tego tragicznego wydarzenia ma na celu zachowanie pamięci historycznej, podkreślenie prawa do wolności religii i praw mniejszości głoszonych przez Konstytucję Ukrainy, a także potępienie wszelkich prześladowań z powodów religijnych i etnicznych.

Ukraiński parlament zalecił ministerstwu edukacji wprowadzenie kwestii likwidacji Ormiańskiego Kościoła Katolickiego na Ukrainie Zachodniej do programów szkół średnich i wyższych. Koordynację badań tego temat powierzono Ukraińskiej Akademii Nauk.

Archidiecezja katolicka obrządku ormiańskiego powstała we Lwowie w 1630 roku, po złożeniu przez arcybiskupa Mikołaja Torosowicza katolickiego wyznania wiary. Głównym kościołem była lwowska katedra, znajdująca się obecnie w posiadaniu Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, który nie utrzymuje więzów jedności z Rzymem. W okresie międzywojennym posiadała 8 parafii i około 5 tys. wiernych. Po śmierci arcybiskupa Józefa Teodorowicza (1938), wysiedleniu wiernych na tzw. Ziemie Odzyskane, aresztowaniu i śmierci administratora apostolskiego Dionizego Kajetanowicza eparchia nie posiada ordynariusza, choć formalnie nadal istnieje.

st (KAI/RISU) / Kijów

fot. jollyrog, pixabay.com

Oceń ten artykuł


źródło: KAI

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.