fot. EPA / Cristian Lofer

Kim są autorzy rozważań tegorocznej Drogi Krzyżowej w Koloseum?

W tym roku rozważania do 14 stacji Drogi Krzyżowej, która 30 marca wieczorem przejdzie tradycyjnie wokół rzymskiego Koloseum, napisali młodzi Włosi w wieku od 16 do 27 lat.

Ich koordynatorem jest prof. Andrea Monda. Jedną z osób, wyznaczonych do niesienia krzyża, jest iracka dominikanka od św. Katarzyny s. Geneviève al-Haday, mająca za sobą pobyt na ziemiach zajętych przez tzw. Państwo Islamskie, skąd udało się jej uciec.

Już na początku br. Franciszek, nawiązując do zaplanowanego na październik Synodu Biskupów nt. młodzieży i powołania, zaproponował przygotowanie tekstów do poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej młodym Rzymianom. Ci odnieśli się do tego pomysłu z entuzjazmem właściwym dla ich wieku.

Po odczytaniu na nowo ewangelicznych opisów Męki Pańskiej młodzi zaczęli rozważać kolejne stacje Drogi Krzyżowej, dzieląc się swymi spostrzeżeniami o osobliwościach tego, co dostrzegli w każdej z nich. Kierowali się przy tym trzema słowami-kluczami, które miały podstawowe znaczenie dla pracy nad przyszłymi tekstami: widzieć, potem spotkać i wreszcie modlić się.

Młodzi chcą widzieć świat i wszystko, co ich otacza, a w wypadku Wielkiego Piątku widzenie tego, co się wtedy wydarzyło, przy całym okrucieństwie, może pobudzać do odepchnięcia albo do miłosierdzia, a zatem do wyjścia naprzeciw. Tak właśnie czynił Jezus w Ewangelii, także w tym ostatnim dniu – spotyka Piłata, Heroda, kapłanów, strażników, swoją Matkę, Cyrenejczyka, kobiety jerozolimskie, dwóch łotrów, którzy stają się Jego ostatnimi towarzyszami na Jego drodze.

Młodość daje wiele okazji do spotykania innych i każde takie spotkanie jest nowe, zaskakujące. Starzejesz się wtedy, gdy nie chcesz już widzieć nikogo, gdy lęk, który cię zamyka, bierze górę nad ufnym otwarciem się, lęk przed zmianami, gdyż spotykanie się oznacza zmianę, bycie gotowym do ponownego udania się w drogę z nowymi oczami.

I wreszcie widzenie i spotkanie pobudzają do modlitwy, gdyż rodzą one miłosierdzie, i to nawet w świecie, który zdaje się być pozbawiony litości a w takim dniu jak dzisiejszy, wystawiony jest na bezsensowny gniew, na podłość i nierozważną gnuśność ludzi. Jeśli jednak z sercem idziemy za Jezusem, także tajemniczą drogą Krzyża, mogą się wówczas narodzić na nowo odwaga i ufność a po widzeniu i otwarciu się na spotkanie doświadczymy łaski modlitwy, i to już nie sami, ale razem z innymi.


Oto autorki i autorzy rozważań do poszczególnych stacji:

I – Valerio De Felice

II – Maria Tagliaferri i Margherita Di Marco 

III – Caterina Benincasa

IV – Agnese Brunetti

V – Chiara Mancini

VI – Cecilia Nardini

VII – Francesco Porceddu

VIII – Sofia Russo

IX – Chiara Bartolucci

X – Greta Giglio

XI – Greta Sandri

XII – Dante Monda

XIII – Flavia De Angelis 

XIV – Marta Croppo

Koordynatorem całego przedsięwzięcia jest prof. Andrea Monda.

Siostra Genowefa (Geneviève al-Haday) z zakonu dominikanek od św. Katarzyny pochodzi z wioski chrześcijańskiej Karakosz na Płaskowyżu Niniwy. Wraz z czterema innymi siostrami zdołała ujść przede przemocą tzw. Państwa Islamskiego, które w nocy z 6 na 7 sierpnia 2014 zmusiło do ucieczki z tego obszaru do Erbilu w Kurdystanie prawie 120 tys. tamtejszych chrześcijan.

W rozmowie z włoską agencją katolicką SIR przedstawiła swe świadectwo, podkreślając, że w krzyżu, który będzie niosła wokół Koloseum, “złożone są nadzieje na pokój mego kraju i całego Bliskiego Wschodu, pamięć jego męczenników chrześcijańskich, a także łzy samotności pewnej staruszki z Rzymu”. Dodała, że będzie szczególnie pamiętać o swych współsiostrach, „które tak wiele wycierpiały z powodu wojny oraz za tych wszystkich, którzy nie poznali jeszcze Jezusa”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze