epa05964307 Cholera-infected Yemenis receive treatment at a hospital in Sana’a, Yemen, 12 May 2017 (issued 14 May 2017). The International Committee of the Red Cross (ICRC) said on 14 May that at least 115 people have died of the cholera epidemic that has spread into 14 Yemeni provinces during the past three weeks. According to WHO estimates, a total of 7.6 million Yemenis, living in the affected areas, risk contracting the disease. EPA/YAHYA ARHAB Dostawca: PAP/EPA.

Kolejne ofiary cholery w Jemenie

Epidemia cholery zabiła od końca kwietnia w Jemenie 789 osób – poinformowała w czwartek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Podejrzanych o tę chorobę jest w Jemenie już ponad 100 tysięcy ludzi.

„Na dzień dzisiejszy zanotowano 101 820 osób podejrzanych o cholerę; w 19 prowincjach zmarło na nią od 27 kwietnia 789 osób” – podał rzecznik WHO Tarik Jaszarević.

Źródła rządowe poinformowały tego dnia, że drogą lotniczą ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich trafiło do Adenu 50 ton lekarstw przeciwko cholerze. Emiraty Arabskie wchodzą w skład koalicji arabskiej pod kierownictwem Arabii Saudyjskiej, wspierającej siły lojalne wobec oficjalnych władz w wojnie z szyickimi rebeliantami Huti.

Jemen jest pogrążony w chaosie od 2011 roku, kiedy to społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Tylko południowa część kraju wraz z Adenem podlega rządowi prezydenta Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego. Jednak jego władza jest w znacznej mierze iluzoryczna, co wykorzystują aktywne na południu i częściowo wschodzie kraju dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS) i Al-Kaida.

Huti kontrolują Sanę oraz terytoria na północy i zachodzie kraju.

W końcu maja mediator ONZ pomiędzy stronami walczącymi w Jemenie na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa poinformował, że nie osiągnięto porozumienia w sprawie wznowienia negocjacji pokojowych.

Z powodu wojny w kraju państwowy system ochrony zdrowia i system sanitarny Jemenu znacznie się pogorszył.

Naser al-Argaly, wiceminister zdrowia w rebelianckim rządzie w Sanie, powiedział w czwartek, że to koalicja arabska prowadząca ofensywę przeciwko Huti, doprowadziła do zniszczenia w kraju infrastruktury medycznej.

Wojna domowa, w której zginęło ponad 10 tys. osób, a ponad 45 tys. zostało rannych, spowodowała też poważny kryzys humanitarny w Jemenie. Według ONZ około 19 mln osób, czyli prawie dwie trzecie ludności, potrzebuje pilnie pomocy; 17 mln z nich cierpi głód.

Cholera to ostra bakteryjna choroba przewodu pokarmowego wywoływana przez spożycie skażonej wody i jedzenia, objawiająca się m.in. silną biegunką. W ciągu zaledwie kilku godzin może doprowadzić do śmierci z odwodnienia.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze