Kraków, 02.07.2017. Dyrektor generalna UNESCO Irina Bokova (2P) oraz wicepremier, minister kultury Piotr Gliñski (4P) zwiedzaj¹ wystawê #Dziedzictwo w Muzeum Narodowym w Krakowie, 2 bm. (mr) PAP/Stanis³aw Rozpêdzik

Komitet UNESCO obraduje w Krakowie

Prezydent Andrzej Duda otwierając 41. sesję Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie przypomniał, że na liście Światowego Dziedzictwa znajduje się odbudowana po wojnie warszawska Starówka. „Wierzę, że polscy eksperci przyczynią się do odbudowy Aleppo” – powiedział.

Prezydent brał udział w uroczystości otwarcia 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podkreślił, że to wyjątkowe wydarzenie, ponieważ komitet obraduje w Polsce po raz pierwszy. Jak mówił, Kraków, w którym odbywa się sesja, bardzo wiele UNESCO zawdzięcza. Według prezydenta w latach 70. Kraków „ginął w oczach”.

Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Prezydent zaznaczył:

Wiem, że będziecie rozmawiać o tym, co trzeba uratować, odratować albo otworzyć dziś na świecie w warstwie dorobku kulturowego, historycznego, architektonicznego, jak choćby o niewątpliwej konieczności odbudowania Aleppo, zniszczonego w czasie konfliktu w Syrii.

Przypomniał również, że w 1980 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisano warszawską Starówkę, która została całkowicie zniszczona podczas II wojny światowej, a następnie odbudowana. Jak podkreślił, na odbudowę stolicy składał się cały naród.

Fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

Z kolei wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przypomniał, że Polska była mocno zaangażowana w prace nad budową międzynarodowego systemu ochrony dziedzictwa kulturowego od początku istnienia UNESCO. Dodał, że Polska była w gronie państw-założycieli ONZ, jak i samego UNESCO. Nasz kraj był też jednym z nielicznych państw bloku wschodniego, który ratyfikował (w 1976 r.) Konwencję w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego.

Fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

Gliński podkreślił, że lista światowego dziedzictwa jest nie tylko repozytorium najważniejszych świadectw twórczej działalności człowieka; ukazuje również znaczenie i wzajemne związki świata kultury i świata natury, w ich różnorodnych przejawach i stanowi ważny punkt odniesienia dla społeczności międzynarodowej, kreując wartości i wzorce ochrony dla dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Dodał, że podobnie jak wiele narodów świata, Polska ma w swej historii tragiczne karty. Jego zdaniem potrzebna jest dziś, prowadzona pod auspicjami UNESCO, refleksja nad tym, w jaki sposób przeciwstawiać się klęsce wojny, przyjmując za podstawę chęć przywrócenia dawnej świetności miastom, budowlom czy pomnikom, jednocześnie respektując zasady konserwatorskie.

Fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze