Rekolekcje pod takim hasłem odbyły się w Ratowie. Zainteresowani z całej Polski spotkali się w sanktuarium św. Antoniego z Padwy. Przyjechali ci, którzy poszukują męża lub żony. Spotkania prowadzili m.in. psycholog i duchowny.

Program oparty został na nauczaniu św. Jana Pawła II, poświęconemu miłości oblubieńczej. Ich motto pochodziło z pism papieża: „Miłość nie jest do wyuczenia, a jednocześnie nic nie jest tak bardzo do wyuczenia, jak miłość”. Ich głównym tematem było powołanie do życia w małżeństwie oraz trudności, które towarzyszą znalezieniu współmałżonka. Spotkania rekolekcyjne poprowadził ks. Bogdan Pawłowski, rektor ratowskiego sanktuarium.

Ksiądz rekolekcjonista zwrócił uwagę na znaczenie właściwego rozeznania swojej drogi życiowej, zawierzenia Bogu oraz podejmowania przemyślanych wyborów tak, by traktować drugiego człowieka podmiotowo. Podkreślił, że małżeństwo jest oddaniem się drugiej osobie na całe życie po to, by stworzyć rodzinę i wychować dzieci. Przestrzegał przed coraz bardziej rozpowszechnioną wśród osób poszukujących małżonka postawą „pozera”, dla którego celem samym w sobie jest tylko poszukiwanie, bez pragnienia znalezienia miłości „na zawsze”.

W najtrudniejszym momencie zawołaj: „Panie ratuj!”
– Nie bójcie się stąpać po wodzie, nawet jeśli chwilowe zwątpienia powodują, że wydaje się wam, że toniecie. Chrystus cały czas stąpa obok po wzburzonym jeziorze Waszego życia, nawet jeśli lęk sprawia, że go nie widzicie. Cały czas czeka, gotów uciszyć fale i podać Wam pomocną dłoń. Tylko musicie znaleźć w sobie odwagę, by wysiąść z łodzi, a potem w najtrudniejszym momencie zawołać: Panie ratuj! – podkreślił ks. Pawłowski.

Uczestnicy rekolekcji brali udział w Eucharystiach, adoracji Najświętszego Sakramentu, korzystali z sakramentu pokuty. Poza tym mieli możliwość wysłuchania konferencji tematycznych, a także uczestniczyli w warsztatach interpersonalnych, prowadzonych przez specjalistów z Bractwa św. Antoniego, działającego przy sanktuarium. Poza tym porad udzielał psycholog chrześcijański, na co dzień doradzający w poradniach przy warszawskich parafiach.

Single mogły się m.in. dowiedzieć, że jednym z najczęstszych powodów braku umiejętności znalezienia małżonka są zranienia, zarówno z dzieciństwa, jak też doznane we wcześniejszych związkach. Poza tym dowiedzieli się, że jedną z najczęstszych przyczyn nieodpowiedzialnego traktowania miłości, zwłaszcza przez mężczyzn, jest kryzys ojcostwa, który sprawia, że dorosły już fizycznie mężczyzna mentalnie pozostaje dzieckiem, nie potrafi założyć rodziny ani chronić najbliższych.

I do tańca i do różańca
W programie rekolekcji był również czas na relaks i integrację. Największym zainteresowaniem cieszyły się rekreacyjne przejażdżki konne oraz wieczorna zabawa, podczas której uczono się tańców staropolskich: poloneza i mazura a także współczesnych tańców towarzyskich.

Sanktuarium Antoniego z Padwy w Ratowie, fot: eostroleka.pl

Ważnym elementem wieczoru pogodnego był również spacer Aleją Najświętszej Maryi Panny, nazwanej również przez uczestników Aleją Zakochanych, modlitwa przy figurze Matki Bożej, a potem wspólne wypatrywanie na rozgwieżdżonym niebie spadających Perseidów. W rekolekcjach zorganizowanych przez Bractwo św. Antoniego wzięło udział ponad pięćdziesiąt osób z całej Polski, głównie z Warszawy, Trójmiasta, metropolii śląskiej, Krakowa. Jedna z uczestniczek przyjechała na rekolekcje ze Szwecji.

Oceń ten artykuł


Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.