#Królewskie Dary 

Dlaczego akurat mirra, kadzidło i złoto? Ponieważ były standardowymi prezentami składanymi podczas wizyt na dworach królewskich. Otrzymał je również nowo narodzonych Zbawiciel. O wielkiej wartości złota nie trzeba nikogo przekonywać do dziś. Jednak mirra i kadzidło to produkty naturalne, roślinne, a nie metal szlachetny. Do czego ich używano i dlaczego były tak cenne? 

Kadzidło – zapach, który poprawia nastrój 

Kadzidło to nic innego jak wysuszona żywica (Olibanum) kadzidłowca (Boswellia) – drzewa rosnącego na półpustyniach i obrzeżach pustyń północnej Afryki i subkontynentu indyjskiego. Drzewko to ma krzaczasty pokrój i jest niewielkie. Rośnie w trudnych warunkach, między skałami. Żywicę uzyskuje się przez zdzieranie zewnętrznej warstwy kory i nacinanie kolejnych warstw, z których wycieka. Po kontakcie z powietrzem szybko zastyga, tworząc kryształy w kolorze miodu. Im większa i lżejsza kropla, tym więcej w niej cennych substancji czynnych. 

Żywica

Zapach bez dymu 

Kadzidło pięknie pachnie, dlatego uważa się je za najstarsze perfumy. Nie sądźmy jednak, że starożytne damy pachniały kadzidlanym dymem znanym nam z uroczystych liturgii. Współcześnie w kościołach używa się do tego celu mieszanek różnych ziół i roślin, jedynie z dodatkiem kryształków kadzidła. Mieszanki te wydzielają intensywny zapach i mnóstwo wonnego dymu. Samo kadzidło, bez dodatków, używane jest w Kościele prawosławnym. Po cerkwi rozchodzi się przepiękny zapach wytwarzany przez podgrzane kryształki żywicy, a dym niemalże się nie wydziela. Ta woń i ten dym zanoszą modlitwy zgromadzonych wiernych do nieba, podobnie jak dym ze starotestamentalnych ofiar całopalnych.   

Kwasy, które leczą 

Sekret właściwości leczniczych kadzidła tkwi w kwasach boswelinowych, które stanowią około 30% żywicy. To wysoka zawartość substancji czynnej, dlatego nawet dziś prawdziwe kadzidło o udokumentowanym pochodzeniu również nie jest tanie. Kwasy te wspomagają stawy i leczą ich stany zapalne oraz przeciążenia, dlatego stosowanie olibanum zaleca się osobom uprawiającym sport. Działają ochronnie na miąższ wątroby, pomagają w chorobach reumatycznych. Olibanum ma właściwości przeciwbakteryjnie i przeciwnowotworowe, a także wspomagające w stanach astmatycznych. Jest fantastycznym środkiem gojącym odleżyny i inne trudne rany. Z powodzeniem używa się go jako dodatku do wielu dermokosmetyków. 

Nic zatem dziwnego, że nowo narodzony Zbawiciel otrzymał ten królewski dar o podwójnym znaczeniu. Kadzidło miało wspomagać jego modlitwę, goić rany i utrzymywać go w dobrym zdrowiu. Przekonanie o dobroczynnych właściwościach kadzidła było powszechne przez bardzo długi czas w całym basenie Morza Śródziemnego. 

 

Kadzidłowiec

 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze