Kuba ma autyzm. Na korytarzu układa buty kolegów

O autyzmie wiemy zdecydowanie za mało. Choć schorzenie to ma wiele objawów, powinniśmy wiedzieć, jak traktować takie osoby. A te, mimo że tego nie okazują, potrzebują naszego wsparcia.

Kuba, uczeń szkoły podstawowej w Przybędzy w województwie śląskim, choruje na autyzm. Komunikuje się z otoczeniem poprzez pismo. Dlatego też zdecydował się napisać list do swoich rówieśników, który odnalazł i opublikował na Twitterze Wojciech Kardyś.

Dla mnie autyzm jest estetycznym zaburzeniem. Znaczy – robisz coś innego niż chcesz – np. skaczesz, a nie chcesz skakać. Ale skaczesz, bo musisz, chociaż wiesz, że to głupio wygląda. W ogóle estetyka jest dla nas ważna. Ja nie lubię bałaganu, dlatego na lekcji zapinam Wasze piórniki, a na przerwie układam buty – pisze Kuba.

Autyzm Kuby objawia się, jak sam napisał, poprzez estetykę. Ktoś mógłby powiedzieć, że to pedantyzm, ale to częsty objaw zarówno autyzmu, jak i chorób pochodnych, jak chociażby Zespołu Aspergera. Poprzez zaburzenie rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego dziecko z autyzmem ma problem z budowaniem relacji, trudności z integracją wrażeń zmysłowych czy w ogóle w kontaktach z innymi ludźmi.

Fundacja Synapsis, która zajmuje się pomocą osobom z autyzmem, przeprowadziła niedawno kampanię informacyjną, w której znany aktor, Bartłomiej Topa próbuje pokazać, na czym polega ta choroba, i z czego wynikają jej określone objawy. List Kuby może pomóc wielu osobom, po prostu się na nie uwrażliwić. Zachowania, które my możemy odbierać jako niegrzeczne, dla osób z autyzmem są tylko efektem ubocznym ich wewnętrznych zmagań i myśli. Po opublikowaniu tego wpisu Wojciech Kardyś postanowił zorganizować akcję wysłania listów do Kuby, aby poczuł się raźniej i otrzymał informację o tym, że inni chcą go zrozumieć. Akcja ta trwa.

Jak radzą specjaliści z fundacji Synapsis, najistotniejsze w obchodzeniu się z taką osobą są szacunek, życzliwość i cierpliwość. Nie trzeba się także bać stanowczości – gdy osoba autystyczna robi coś złego – trzeba po prostu zareagować i powiadomić o tym jej opiekuna. Najważniejsze jednak co możemy zrobić, to po prostu pozwolić takim osobom być sobą.

ZOBACZ TAKŻE: Świat potrzebuje ludzi z autyzmem

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze