Warszawa, 02.08.2017. Kopia obrazu Matki Boskiej Czêstochowskiej autorstwa Józefa Che³moñskiego podczas otwarcia wystawy „Koronacja papieska obrazu Matki Boskiej Czêstochowskiej na Jasnej Górze w 1717 r. i jej jubileusz”, 2 bm. na Zamku Królewskim w Warszawie. Wystawa zosta³a zorganizowana dla upamiêtnienia 300-lecia koronacji obrazu Matki Boskiej z Dzieci¹tkiem, który od 1382 r. znajdowa³ siê pod opiek¹ paulinów na Jasnej Górze. (zuz/nlat) PAP/Tomasz Gzell

Częstochowa w Warszawie

Kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej autorstwa Józefa Chełmońskiego i relikwiarz Krzyża Świętego, ofiarowany przez królową Marię Józefę sanktuarium na Jasnej Górze można zobaczyć w warszawskim Zamku Królewskim na wystawie poświęconej 300-leciu koronacji cudownego obrazu.

 – Czuliśmy się w Zamku Królewskim zobligowani, żeby ten jubileusz niezwykłego wydarzenia, pierwszego poza Włochami w dziejach Europy, czyli koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej upamiętnić i przypomnieć o nim naszym zwiedzającym – powiedział dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie Przemysław Mrozowski podczas briefingu prasowego poświęconego wystawie „Koronacja papieska obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze w 1717 r. i jej jubileusz”.

Obecny był też ojciec generał Zakonu Paulinów Arnold Chrapkowski. Podkreślił, że rok 1717 był ważny w historii naszej ojczyzny. – Ta pierwsza koronacja poza terenem Włoch miała ogromne znaczenie pod względem historycznym i kulturowym, a przede wszystkim religijnym. Historia naszej ojczyzny nierozerwalnie związana jest z cudownym wizerunkiem jasnogórskim Maryi. Wydarzenia, i radosne i trudne, związane były z tym szczególnym obrazem i z Jasną Górą. Pragniemy, aby ten cały rok jubileuszowy przyczynił się przede wszystkim do odnowy jedności naszego narodu – mówił.

zdjęcie: Generał Paulinów Arnold Chrapkowski, kustosz wystawy Stanisław Ruciński i dyrektor Zamku Królewskiego Przemysław Mrozowski podczas konferencji prasowej z okazji otwarcia wystawy „Koronacja papieska obrazu Matki Boskiej Czêstochowskiej na Jasnej Górze w 1717 r. i jej jubileusz”, fot: PAP/Tomasz Gzell

Kurator wystawy Jerzy Żmudziński dodał, że obecnie na Jasnej Górze jest prezentowana obszerna wystawa, której zamierzeniem było zebranie możliwe jak największej liczby pamiątek, ikonografii, dokumentów dotyczących koronacji. – Ale ojcom paulinom zależało też, by ten temat pojawił się w Warszawie. Na wystawie znalazły się plansze z opisową informacją dotyczącą historii koronacji częstochowskiego obrazu – opowiadał.

Jest jeszcze relikwiarz, który królowa Maria Józefa, żona Augusta III Sasa, ostatnia królowa Polski ofiarowała na Jasną Górę prawdopodobnie w 1744 r. To wybitne dzieło rzemiosła artystycznego – złotnictwa uzupełnianego szkłem i kamieniami szlachetnymi. Ten obiekt znajdował się złym stanie, dlatego od dawna nie opuszczał skarbca, ale w związku z jubileuszem został poddany konserwacji. .

Kopia obrazu jasnogórskiego autorstwa Józefa Chełmońskiego
 – W pierwszych latach XX w. został on poproszony o wykonanie takich malarskich, bardzo autorskich kopii obrazu. I jedna z tych wersji przedstawia obraz we wszystkich możliwych ozdobach, które wtedy były umieszczane. Z naszego punktu widzenia ważne jest to, że znajdują się na nim korony, którymi koronowano obraz w 1717 r., bo jak wiadomo na początku XX w. zostały one skradzione. Wydaje się, że te dwa zabytki dobrze ze sobą korespondują – dodał Żmudziński.

fot: Wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie, PAP/ Tomasz Gzell

 

Historia koronacji
8 września 1717 r. za zgodą papieża Klemensa XI dokonano koronacji obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Od 1382 r. znajdował się on pod opieką paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie. W Polsce obraz był otoczony czcią, a w XVII w. zyskał szczególną rangę, gdyż ze wstawiennictwem Matki Boskiej z Jasnej Góry łączono korzystny dla Polaków przełom w wojnie ze Szwedami w 1655 r. 1 kwietnia 1656 r. we Lwowie król Jan Kazimierz oficjalnie uznał Matkę Boską za Królową Korony Polskiej, powierzył Jej państwo i naród. W początkach XVIII w. uzyskano zgodę papieża na koronację wizerunku. Niestety korony skradziono w 1909 r. Rok później miała miejsce ponowna koronacja obrazu.

fot: wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie, PAP/Tomasz Gzell

Wystawa będzie czynna do 12-go września. Cena wstępu na wystawę odpowiada cenom biletów na ekspozycje stałe Zamku.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze