W dniu 11 listopada 2016 r. Jego Eminencja ks. abp Wojciech Polak prymas Polski wręczył prof. Henrykowi Skarżyńskiemu Medal Prymasowski „Zasłużony dla Kościoła i Narodu”.

Laudację z tej okazji wygłosił J.E. ksiądz arcybiskup Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. 

„Pragnąc przedstawić wszystkie zasługi i osiągnięcia pana profesora Skarżyńskiego musiałbym mówić dwa dni. Gdyby nie praca i determinacja pana profesora, nie było tylu osiągnieć dziedzinie nauki, nie byłby tylu wdrożeń w dziedzinie medycyny na szerokim, światowym poziome, nie byłby wspaniałego Światowego Centrum Słuchu, ale przede wszystkim nie byłby ponad 3 milionów pacjentów leczonych w Kajetanach”. 

J.E. ks. abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, prymas Polski wręczając profesorowi Skarżyńskiemu medal, szczególnie podkreślał ludzki wymiar wyróżnienia: „Medal Prymasowski przyznawany jest za zasługi dla Kościoła i Narodu, i choć są to słowa i kwalifikatory bardzo wielkie i zobowiązujące, to w stosunku do pracy, posługi i okazywanego dobra przez pana profesora, są wyrazem naszej wdzięczności. (…) Serdecznie dziękuję i niech Pan Bóg błogosławi”.

Odbierając medal profesor Skarzyński nie krył wzruszenia: „Bardzo dziękuję, także w imieniu tych, którzy ze mną współpracują. Te ciepłe słowa są nam bardzo potrzebne. One nas zobowiązują i sprawiają, że pamiętamy o wielkiej odpowiedzialności, jaka spoczywa na każdym z nas. Odpowiedzialności wobec ludzi, którzy przyjeżdżają do Centrum, bo potrzebują naszej pomocy. Każdy pacjent, któremu udało nam się pomóc, to dowód na to, że spełniliśmy się w naszej codziennej pracy klinicznej”. 

Prof. Henryk Skarżyński to światowej sławy otochirurg i specjalista z otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii, Konsultant Krajowy ds. Otorynolaryngologii. Pierwszy w Polsce wszczepił implanty: ślimakowe, pniowe, ucha środkowego. W 2002 opracował po raz pierwszy w świecie program leczenia częściowej głuchoty u dorosłych, w 2004 zoperował pierwsze w świecie dziecko z częściową głuchotą. Wielokrotnie wyróżniony i nagradzany przez władzie świeckie i duchowne, w tym papieskim medalem Pro Ecclesia et Pontyfice. Założony i kierowany przez niego Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu obchodzi tym roku 20-lecie powołania.

foto. Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu

Oceń ten artykuł


Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.