Co najmniej 60 osób zginęło, a około 200 zostało rannych na skutek potężnego trzęsienia ziemi, które w czwartek o godz. 23.50 (czasu lokalnego) nawiedziło południowy Meksyk – podała w piątek meksykańska Obrona Cywilna. Wcześniej informowano o 32 zabitych.

Najwięcej – 45 osób – zginęło w stanie Oaxaca, 12 – w stanie Chiapas, a trzy osoby – w stanie Tabasco.

Informacje o największych stratach napływają ze stanu Oaxaca. W tamtejszym mieście Juchitan część zabudowań zamieniła się w ruiny, zniszczone zostały częściowo ratusz i hotel.

Fot. EPA/Angel Hernandez

Na terenach dotkniętych przez kataklizm prądu nie ma ok. 1,5 mln ludzi. „To było najpotężniejsze trzęsienie ziemi od prawie stu lat” – powiedział prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto.

Epicentrum trzęsienia o magnitudzie 8,1 znajdowało się w odległości 123 km na południowy zachód od miasta Pijijiapan w stanie Chiapas, na głębokości 33 km.

Czwartkowe trzęsienie było silniejsze niż kataklizm z 1985 roku, który zniszczył miasto Meksyk i kosztował życie tysięcy ludzi. Tym razem zniszczeń w stolicy nie było, ale zakołysały się tam budynki, co sprawiło, że przerażeni mieszkańcy gromadzili się na ulicach w obawie przed ich zawaleniem.

Fot. PAP/EPA/Angel Hernandez

Oceń ten artykuł


źródło: PAP

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.