Fot. facebook.com/pg/dombetlejem

Mieszkańcy Opalenicy dla Betlejem

To chyba jak dotąd największy projekt misyjny prowadzony przez pojedynczą parafię. Wierni z Opalenicy bardzo konkretnie wspierają funkcjonowanie Domu Pokoju prowadzonego przez polskie siostry elżbietanki w Betlejem. 

Cel jest jasny: modlitwa i wsparcie finansowe mieszkańców Domu Pokoju w Betlejem. Kim jednak są mieszkańcy i czym właściwie jest Dom Pokoju? 

Wojna 

Po wojnie izraelsko-arabskiej, w latach sześćdziesiątych XX w., siostry Rafała Włodarczak i Imelda Płotka wynajęły dwa pokoje w Jerozolimie, gromadząc najbardziej cierpiące i bezbronne podczas konfliktu dzieci. W 2010 r. w Betlejem w Autonomii Palestyńskiej powstał drugi dom.

[zobacz także: powstaje film dokumentalny o Domie Pokoju]

Dzisiaj w tych dwóch miejscach dzieci mogą uzyskać konkretną pomoc, ochronę przed zagrożeniem, a także mieć realną szansę na edukację i rozwój. Oprócz służby i wychowania dzieci w domach, siostry aktywnie angażują się w pomoc – także duchową – rodzinom chrześcijańskim i muzułmańskim, których życie determinuje sytuacja geopolityczna. 

Pomoc 

Parafianie z Opalenicy wpadli na niezwykły pomysł wspierania pracy polskich sióstr elżbietanek, w ich niełatwej misji w miejscu pełnym niepokojów. Jak czytamy: 

Pomysł na stworzenie projektu „OPALENICA DLA BETLEJEM” zrodził się w parafii pw. św. Mateusza w Opalenicy z inicjatywy duszpasterstwa młodzieży. Rok 2016/2017 przeżywany jest w Kościele pod hasłem „Idźcie i głoście”, natomiast rok 2017/2018 będziemy przeżywali pod hasłem „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” (por. Dz 2,4). Wiedząc, że każdy chrześcijanin powołany jest do pójścia i głoszenia Dobrej Nowiny, naszym pragnieniem jest realizowanie w sposób konkretny misyjnego zadania Kościoła. Zdajemy sobie sprawę również z tego, iż nic bez pomocy Ducha Świętego w Kościele nie może być realizowane, dlatego pragniemy tworzyć ten projekt Jego mocą. 

Jak dotąd udało się uzbierać 6849 złotych (kwota ta oczywiście wciąż się zmienia). Na stronie internetowej projektu (opalenicadlabetlejem.pl), w zasadzie każdy może mieć udział w tej niezwykłej inicjatywie, wpłacając dowolną kwotę na rzecz Domu Pokoju. Organizatorzy zachęcają również do duchowego włączenia się w to dzieło poprzez osobistą modlitwę. Warto zarejestrować swoją modlitewną pomoc na stronie internetowej projektu, co umożliwia prosty formularz. Poprzez taką rejestrację oficjalnie wiadomo, jak wiele osób modli się w intencji dobrego funkcjonowania Domu Pokoju i pracy polskich sióstr w Betlejem.  

Rozwój  

Cały projekt, prócz realnej pomocy siostrom w Izraelu, spełnia również swoje cele w Polsce. Organizatorzy postanowili połączyć możliwość pomocy wraz z rozwojem osób zaangażowanych w cały projekt. Udział w akcji umożliwia odbycie krótkiego wolontariatu misyjnego w Domie Pokoju. W inicjatywę szczególnie mocno włączona jest młodzież po sakramencie bierzmowania. Jak mówią organizatorzy, jednym z celów takiego zaangażowania jest 

umożliwienie młodzieży dawania świadectwa życia chrześcijańskiego oraz praktykowania wartości ewangelicznych w odmiennych sytuacjach społeczno-kulturowych. 

Wielu duszpasterzy podkreśla, że czas po przyjęciu sakramentu bierzmowania jest dla wielu decydujący. To on przyczynia się do kształtowania dojrzałej wiary i decyzji, czy to, w co wierzymy, rzeczywiście jest prawdziwe i czy chcemy za tym podążać.  

Gratulujemy inicjatywy i zachęcamy czytelników do włączenia się w akcję! 

Fot. facebook.com/pg/dombetlejem

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze