Warszawa, 02.04.2017. Czuwanie modlitewne na pl. Pi³sudskiego – w miejscu, w którym podczas pielgrzymek do Polski papie¿ Jan Pawe³ II dwukrotnie spotyka³ siê z warszawiakami. Zebrani na pl. Pi³sudskiego otrzymali od organizatorów flagi polskie z podpisem JP2. 2 kwietnia mija 12 lat od œmierci Jana Paw³a II. (cat) PAP/Bart³omiej Zborowski

Mieszkańcy stolicy wspominali Jana Pawła II

Modlitwą, śpiewem i czuwaniem około 2 tysięcy osób upamiętniło w niedzielę wieczorem na placu Piłsudskiego w Warszawie 12. rocznicę śmierci Jana Pawła II.

Czuwanie rozpoczęło się około godziny 21. na pl. Piłsudskiego – w miejscu, gdzie podczas pielgrzymek do Polski papież najczęściej spotykał się z warszawiakami. Zgromadzeni zaopatrzeni byli w polskie flagi, na których było napisane Jan Paweł II. Na jednym z budynków nieopodal placu wyświetlono podobiznę Papieża Polaka z napisem „Pamiętajcie o człowieku”. Tradycyjnie w uroczystościach wziął udział Chór Centrum Myśli Jana Pawła II. Krótki koncert przepleciony był słowami papieża.

Około 21.37, w godzinę śmierci Jana Pawła II, zebrani mogli usłyszeć utwór „Cisza”, w wykonaniu przedstawiciela Wojska Polskiego. Później zaśpiewano ulubioną pieśń Jana Pawła II pt. „Barka”.

Kard. Kazimierz Nycz wspomniał słowa Jana Pawła II: „Jeśli chcecie zachować pokój, pamiętajcie o człowieku”. Zaznaczył, że słowa te papież wypowiadał w różnych kontekstach. „On te słowa wypowiadał inaczej wtedy, kiedy łagodził konflikty i spory na początku swojego pontyfikatu, czy to między Argentyną i Anglią, czy w innych miejscach świata. On te słowa wypowiadał troszeczkę w innym wyrazie wtedy, kiedy był w Polsce stan wojenny. Ale zawsze ten związek pokoju i człowieka był u niego pierwszy” – mówił kard. Nycz.

„I on te słowa wypowiadał wtedy, kiedy przyjeżdżał do nas w latach 90. Kiedy stan wojenny się skończył i wydawało się, że wojny już nie będzie. Ale wiedział doskonale, wtedy były Bałkany, kilka lat ciężkiej, okrutnej wojny, gdzie zapomniano o człowieku, gdzie się liczyły interesy grup, państw, obrona starego, a ginęli ludzie, męczeni byli ludzie” – dodał duchowny.

Zwrócił uwagę, że kiedy zapomina się o człowieku, o jego prawach i dobru, trudno budować pokój. „Ta zasada Jana Pawła II odnosi się także do tego, co nazywa pokojem społecznym. Wśród ludźmi i między ludźmi, kiedy przestają się liczyć prawa i dobro człowieka, wchodzą upiory i zaczynają się liczyć dobra różnych grup, interesów i w związku z tym brakuje pokoju” – dodał kard.

Wcześniej w niedzielę o godz. 15 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela odbył się koncert, podczas którego po raz pierwszy w Warszawie zabrzmiało oratoryjne dzieło „Litania do św. Jana Pawła II”.

Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Galeria (6 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze