Egipt: objawienia na oczach tłumów

Nocne objawienia Maryi w Egipcie uchodziły i nadal uchodzą za spektakularne. Zachowały się zdjęcia i filmy ukazujące Ją nad dachem koptyjskiego kościoła w Zeitoun, w miasteczku na peryferiach Kairu, i na wyspie Warraq el-Hadar. Tutejsze objawienia wywołały nie lada sensację, a doszło do nich na oczach tłumów.

Maryja pojawiła się w Zeitoun ponad kościołem wzniesionym, jak głosi tradycja, w miejscu odpoczynku Świętej Rodziny uciekającej do Egiptu. Egipscy chrześcijanie, koptowie, postawili tutaj kościół św. Marka. Nie przypuszczali, że stanie się on miejscem objawień Matki Bożej, którą ujrzą miliony ludzi rozmaitych wyznań oraz ateiści.

Objawienia zaczęły się we wtorek 2 kwietnia 1968 r. Wtedy to muzułmanin Farouk Mohammed Ata przybył do Kairu, by następnego dnia udać się do szpitala na operację. Kiedy o godzinie 20.30 przechodził w pobliżu kościoła w Zeitoun i spojrzał na jego dach, przystanął z wrażenia, ujrzawszy wznoszącą się ponad wieżą świątyni rozświetloną postać kobiecą. Widział ją klęczącą, niejako modlącą się. Postać tę dostrzegła też pewna kobieta, po czym krzyknęła, że jest to Matka Boża. Farouk Mohammed Ata został cudownie uleczony, o czym dowiedział się w szpitalu. Maryję widzieli również mechanicy z pobliskiego warsztatu. Objawienie to trwało jedynie dziesięć minut.

Maryja pojawiała się w tym samym miejscu przez trzy lata. Widziano Ją klęczącą (postawę tę postrzegano jako zachętę do modlitwy) lub stojącą, niekiedy w całej postaci, to znów w popiersiu. Widziano także unoszące się ponad Jej głową gołębie, mimo iż objawienia odbywały się w nocy, a więc w porze, kiedy ptaki śpią. Owe świetliste ptaki tworzyły czasem znak krzyża. Objawienia trwały od kilku minut do kilku godzin. Przyglądał się im także ówczesny prezydent Egiptu, Gamal Abd el-Naser. Doszło też do licznych nawróceń i uzdrowień. Wielu wyznawców innych religii prosiło o chrzest w Kościele katolickim lub koptyjskim. Matka Boża przestała pojawiać się w Zeitoun 29 maja 1971 r.


Egipcjanie mieli do czynienia z podobnymi objawieniami Maryi na leżącej na Nilu wyspie Warraq el-Hadar, i to niedawno, bo w grudniu 2009 r. Wtedy to tysiące osób ujrzały postać Matki Bożej ponad kopułami koptyjskiego kościoła Św. Michała Archanioła w dzielnicy Giza. Objawienia te wydarzyły się w koptyjskim miesiącu maryjnym Kiahk, czyli w grudniu, w kalendarzu koptów będącym także miesiącem narodzenia Zbawiciela. Maryja widoczna była na nocnym niebie z odległości kilku kilometrów od świątyni, ponad nią i między krzyżami jej kopuł.

Matkę Bożą z Warraq el-Hadar opisuje się jako postać pełnego wzrostu, w świetlistych, jaśniejących szatach: w białej sukni z niebieskim pasem oraz w koronie wieńczącej Jej skronie. Także krzyże na kopułach i wieże żarzyły się jasnym światłem. Również i te objawienia, w których postać Maryi poruszała się między kopułami i ponad wejściem do kościoła, uwieczniono aparatami fotograficznymi i telefonami. Świadkowie objawień ujrzeli też śnieżnobiałe gołębie nad świątynią oraz gwiazdę, która pojawiwszy się niespodziewanie na niebie, znikała po przemierzeniu około dwustu metrów. W objawieniach z Zeitoun i Warraq el-Hadar widziano – patrząc z perspektywy czasu – przygotowanie chrześcijan z Bliskiego Wschodu i północnej Afryki do prześladowań, które przyniosło ze sobą, także do Egiptu, Państwo Islamskie wraz z innymi radykalnymi grupami islamistycznymi.

[Zobacz też: Meksyk: tajemnice Matki Bożej z Guadalupe]

[Zobacz też: 3 modlitwy, które zmienią twoje życie]

fot. dominikgolenia, flickr.com

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze