Eugeniusz Juretzko OMI jako misjonarz peryferii świata w majowych „Misyjnych Drogach”

W majowym wydaniu czasopisma opisano pracę bp. Eugeniusza Juretzko, misjonarza oblata pracującego w Kamerunie, na ekonomicznych, kulturowych i geograficznych peryferiach świata. Głosił ewangelię Pigmejom, miejscowym plemionom i uchodźcom z Republiki Środkowoafrykańskiej. Zakładał szkoły integracyjne i ośrodki zdrowia. Był gawędziarzem, grał świetnie w piłkę nożną, skata. Uwielbiał grać na wielu instrumentach. Był wybitnym misjonarzem.

„To wydanie „Misyjnych Dróg” będzie o bp. Eugeniuszu Juretzko, misjonarzu oblacie. Chcemy Wam przybliżyć postać misjonarza-pioniera, który z pierwszą grupą po wojnie, od razu po otrzymaniu zgody władz PRLu, w 1969 r. na statku „Acapulco” pod liberyjską banderą wypłynął z Marsylii do Kamerunu. Wypłynął, bo dawniej się nie latało. Zakładał nowe misje. Kościoły. Pielęgnował rodzime powołania – napisał w edytorialu redaktor naczelny Marcin Wrzos OMI. – Tym jednak, czym do siebie przekonywał szczególnie, była troska o najbardziej opuszczonych. Czynił na misjach „oblacką robotę”. Zakładał szkoły, ośrodki zdrowia, domy opieki dla ubogich, pogardzanych Pigmejów, uchodźców. Do tego był gawędziarzem, znakomitym kierowcą, muzykiem, dobrze grał w nogę, śląskiego skata i lubił słuchać muzyki klasycznej. O. Eugeniusz Juretzko OMI świetnie wpisuje się w powojenną polską epopeję misyjną znakomitych postaci: Wandy Błeńskiej, Mariana Żelazka SVD i kard. Adama Kozłowieckiego SJ. To właśnie oni uczyli i uczą dzisiejszych misjonarzy „misyjnej roboty”. – kontynuował.

Na łamach „Misyjnych Dróg” autorzy (m.in. Michał Jóźwiak, Justyna Konik, Alojzy Chrószcz OMI, Paweł Zając OMI, Adam Hetman OMI, Barbara Uszko-Dudzińska, bp Jan Ozga) opisali działalność o. bp. Eugeniusza Juretzko w Kamerunie.

W piśmie można przeczytać również analizę misjologiczną pielgrzymki papieża Franciszka do Peru i Chile, a także raport dotyczący pracy misyjnej oblatów w Kamerunie.

W 189. numerze „Misyjnych Dróg” czytelnicy znajdą rozmowy z o. Eugeniuszem Juretzko z 1996 i 2017 r. o zmieniającej się Afryce i pracy ewangelizacyjnej na tym kontynencie.

Misyjne Drogi, redesign, projekt 2016/2017

W dziale „Na granicy kultur i religii” przedstawiono religie pierwotnych plemion Afryki, a szczególnie Pigmejów.

„Gdy 15 stycznia 2018 r. po południu, o godzinie 14.20 odwiedziłem biskupa w szpitalu w Lublińcu, siedział na łóżku. Rozmawiałem z nim. Mówił, że jutro albo pojutrze wyjdzie ze szpitala. Chciał pojechać do Poznania, żeby powiedzieć „dziękuję” ojcu prowincjałowi i „do widzenia” współbraciom, a zaraz potem wylecieć do Kamerunu. Wszystko było przewidziane i zaplanowane. Jednak już wtedy widziałem, że ojciec biskup był bardzo zmęczony i chory. Powiedziałem: „Ojcze, rozmawiałem z lekarzem. Zostało jeszcze do zrobienia kilka badań, ale obiecuję, że jak tylko trochę lepiej się ojciec poczuje, to polecimy do Kamerunu”. Polecieliśmy. Na ostatnie pożegnanie”. To fragment zapisków o. Wiesława Chojnowskiego OMI z ostatniej drogi bp. Eugeniusza w Kamerunie.

W kolejnym wydaniu czasopisma znajduje się dział „Przyjaciele Misji”, a także informacje dotyczące projektów „Misja Szkoła” i „Misjonarz na Post” prowadzonych przez redakcję oraz szesnastostronicowa wkładka dla dzieci „Misyjne Dróżki Dreptaka Nóżki” – tym razem z opowieściami o Irlandii. Opublikowano także felietony z misją teologów: prof. Elżbiety Adamiak i ks. prof. Andrzeja Draguły. Na łamach pisma czytelników zachęca się do korzystania z internetowego portalu misyjnego www.misyjne.pl. Wśród autorów jest Wojciech Modest Amaro i jego „Kuchnia z misją”.

„Misyjne Drogi” to prawie stustronicowy dwumiesięcznik wydawany od 1983 r. w Poznaniu przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Do publicystów piszących na jego łamach zalicza się o. Wacława Hryniewicza OMI, ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, o. Jarosława Różańskiego OMI, Tomasza Terlikowskiego, o. Andrzeja Madeja OMI, Selima Chazbijewicza, Elżbietę Adamiak czy ks. Andrzeja Dragułę.

Celem redakcji jest kreatywna i ciekawa prezentacja działalności misyjnej Kościoła, treści religioznawczych, podróżniczych i antropologicznych. „Misyjne Drogi” to czasopismo misyjne o największym nakładzie i objętości w Polsce, dostępne także w wolnej sprzedaży.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze