Foto: Juan Diego Buitrago, EL TIEMPO

Kolumbia zalana światłem

W Polsce okres świąteczny zaczyna się mniej więcej 6 grudnia, we wspomnienie św. Mikołaja. Dzieci czekają niecierpliwie aż wstaną, by zobaczyć, jakie prezenty trafiły do butów wyczyszczonych poprzedniego wieczoru. W Kolumbii początkiem jest Dzień Świeczek obchodzony rodzinnie z 7 na 8 grudnia.

Wszystko zaczęło się 8 grudnia 1854 r. w Rzymie, kiedy to papież Pius IX wydał bullę Ineffabilis Deus, w której ogłosił Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny. Oznacza to, że potwierdził on oficjalnym dokumentem to, co mówili apostołowie w swoich Ewangeliach: że Maryja została zachowana od grzechu pierworodnego i że jest pełna łaski, ponieważ została wybrana, by być matką Boga. Tego samego dnia wierni zapełnili ulice Rzymu świeczkami i lampionami, wyrażając w ten sposób radość i popierając wydany dokument i jego treść.

Taki sposób świętowania tego dnia rozpowszechnił się poza Rzymem i dotarł na cały świat. Nie we wszystkich krajach robi się to w ten sposób, ale nadal dzień ten upamiętnia się świecami. Kolumbijczycy zachowali tę tradycję w pierwotnej formie. W nocy z 7 na 8 grudnia światło lampionów i świec oświetla chodniki i ganki wszystkich domów.

Foto: Luis Eduardo Noriega / EFE

Foto: Luis Eduardo Noriega / EFE

Znaczenie świeczek

Świece mają znaczenie religijne. Dają światło, które dla wierzących jest znakiem czystości, wszystkiego, co jest dobre i piękne – tak jak Maryja. Światłem ozdabiamy Ją, dziękujemy Jej za zaakceptowanie Bożej woli i wskazujemy Jej drogę do naszych domów. Świeczki oznaczają też wiarę. Płomienie powinny pokazać nam drogę do dobra i przemienić nasze życie, by prowadziło ku pełni szczęścia. Dziękujemy nimi Bogu za wszystko, co od Niego otrzymaliśmy. W sposób symboliczny wychodzimy z ciemności, by wejść w światło, w prawdę i w życie wieczne.

imagen-14945576-2

Foto: Luis Eduardo Noriega / EFE

Co region to tradycja

Kolumbia jest bardzo zróżnicowanym krajem, i to nie tylko w kwestii sposobu obchodzenia Dnia Świeczek. Jednak wspólne dla wszystkich miast, miasteczek i wsi jest traktowanie tego dnia jako święta rodzinnego. Spędza się wtedy czas z najbliższymi. Dzieci z rodzicami dekorują chodniki i ganki swoich domów zwykłymi świeczkami lub lampionami w formie piramidy. Ich ścianki pokrywa się kolorowym papierem lub bożonarodzeniowymi motywami, na przykład narysowanymi przez dziecko. W środku umieszcza się świeczkę, która oświetla całość. Inną znaną formą są lampy zrobione z butelek i w kształcie kwiatów, do których wkłada się świeczki. Na wsi, gdzie jest dużo przestrzeni, pali się pochodnie i wielkie ogniska.

Różnice widać w szczegółach. Na przykład w stolicy kraju, Bogocie, noc spędza się na proponowanych Kolumbijczykom rozrywkach. Otwarte są wtedy muzea, sklepy i centra handlowe, które organizują pokazy sztucznych ogni. Na najwyższym budynku metropolii, la Torre Colpatria, zorganizowany jest pokaz świateł. Jest on zawsze początkiem świętowania dla całego kraju. Mieszkańcy wieszają swoje lampiony w drzwiach i oknach. W mieście salsy, Cali, buduje się ołtarze dla Maryi, a lampiony wiszą zazwyczaj na drzewach. Z kolei w Medellín, dawnym narkotykowymo centrum kraju, odbywa się Pochód Mitów i Legend. Znane z muzyki karaibskie wybrzeże właśnie tak świętuje – bawiąc się do specjalnie ułożonych na tę okazję tradycyjnych utworów. Nad Oceanem Spokojnym z kolei zwyczajem jest ozdabianie świecami małych statków i czółen, które następnie są wypuszczane w morze. Czasami płyną nimi muzykanci, przygrywając tradycyjne melodie charakterystyczne dla tego regionu. Na południu kraju zapala się po jednej świecy na każdego członka rodziny i dziękuje za całe dobro, które w życiu tych osób się wydarzyło. Upamiętnia się też nimi członków rodziny, którzy odeszli.

Widok ustawionych obok siebie świeczek jest unikalny i zaprasza do refleksji nad maryjną tajemnicą nieskalanej czystości.

Fot. Rubí Flórez, flickr.com

Fot. Rubí Flórez, flickr.com

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze