„Ojcze, pomoże mi ojciec napisać kilka słów podziękowania dla moich przyjaciół?” Owszem, weź kartkę, długopis i ci podyktuję. „Ojcze, proszę, aby to ojciec pisał, gdyż ja nie umiem”. Była to niepiśmienna piętnastolatka. Nie miała możliwości chodzenia do szkoły.

Często słyszymy, że w tym czy innym zakątku świata analfabeci stanowią wysoki odsetek mieszkańców. W Burkina Faso jest ich więcej niż 60%. Dla wielu z nas jest to niewyobrażalne, że w XXI wieku 15-letnia osoba zwraca się z taką prośbą… 

Piszę z kilkunastotysięcznego miasteczka Sabou. Teoretycznie po ostatniej reformie wprowadzonej przed kilkoma laty, dzieci mają zagwarantowane nauczanie do ukończenia gimnazjum, jednak praktyka pokazuje, że jest inaczej. Często rodzice wybierają spośród swoich pociech jedno albo dwoje, które mogą pójść do szkoły. Pozostałe muszą pracować w domu lub polu. 

Nauka w kaplicy

Czeka ich takie samo życie jak ich rodziców, które kończy się i zamyka w rzeczywistości małej wioski w buszu. Pracują przy pomocy rąk lub wołów, podpisują się odciskiem palca. Jesteśmy z tymi ludźmi, aby im pomóc podźwignąć się i uwierzyć w to, że dziś od każdego z nas zależy, jak będziemy żyli w przyszłości. Staramy się wskrzesić w nich wiarę w ich potencjał. 

Od kilkunastu lat prowadzimy na terenie misji kursy alfabetyzacji dla osób powyżej 12. roku życia (w tym dorosłych) oraz wspomagamy finansowo grupę 50 dzieci, aby mogły uczyć się w szkole. Niejednokrotnie widziałem uśmiechnięte i szczęśliwe, a wręcz dumne twarze osób, które umieją się podpisać, przeczytać, policzyć, zaplanować czy zorganizować działalność dzięki temu, że ukończyły kurs alfabetyzacji. To właśnie te osoby wkładają wiele wysiłku w to, aby ich dzieci miały lepiej, wykształciły się i łatwiej im było znaleźć pracę czy rozkręcić własną działalność. 

Praca dzieci

Miło nam było usłyszeć, że darczyńcy Fundacji „Sięgnij nieba” pomogli w ubiegłym roku szkolnym utworzyć dwa centra alfabetyzacji, gdzie mogło się uczyć kilkadziesiąt osób. To wielka pomoc i postawa godna kontynuacji, gdyż rozwija to miejsce i pomaga zmienić przyszłość na lepszą. 

W imieniu swoim i mieszkańców Burkina Faso dziękujemy Wam za okazaną już pomoc i prosimy o dalsze wsparcie tego dzieła. Umiejętność pisania i czytania to bilet do lepszego świata. 

Tekst: Tomasz Kręt OFMConv, na misji w Burkina Faso od 10 lat.  

Źródło: Fundacja „Sięgnij Nieba” – to franciszkańska misja w Burkina Faso, gdzie pracuje dwóch polskich franciszkanów.  

Misja edukacja 
6 (100%) 2 ocen.


źródło: Tomasz Kręt OFMConv

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.