fot. pixabay

Przygotowania do obchodów 90. Światowego Dnia Misyjnego

Finansowe i duszpasterskie postępy kończącego się roku pracy misyjnej były tematem konferencji prasowej w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Zapowiedziano również zbliżający się pod hasłem „Ochrzczony to znaczy posłany” 90. Światowy Dzień Misyjny.

W niedzielę 23 października będziemy obchodzić jubileuszowy 90. Światowy Dzień Misyjny. Towarzyszyć mu będzie kilka projektów misyjnych, m.in. „Misyjny budzik”. Nawiązuje on do zadania, jakim jest budzenie w społeczeństwie świadomości misyjnej i zaproszenia do konkretnego zaangażowania. To przypomnienie, że w dzieło misyjne mamy zaangażować nasze talenty, kreatywność, dary duchowe i materialne po to, aby każdy człowiek mógł doświadczyć miłosierdzia i został zbawiony – wyjaśnił ks. Tomasz Atłas, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

Dniowi temu będzie też towarzyszyć promocja projektu „Żywy różaniec dla misji”. Zbiega się on ze 190-leciem istnienia dzieła żywego różańca, które przypada w ten sam rok. Polega on na modlitwie i wsparciu misji ofiarowaniem 1zł miesięcznie przez poszczególnych członków róż różańcowych w Polsce. Połowa z tej kwoty przeznaczona zostanie na wsparcie misjonarzy z poszczególnych stron Polski, a pozostała część trafi do Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Ze środków, które PDRW zgromadził w mijającym roku (1 077 568,75 USD) udało się pomóc kościołom w Gambii, Sierra Leone, Nigerii i Tanzanii. „Żywy różaniec dla misji” to też duchowa formacja członków róż żywego różańca.

Pozostałe projekty towarzyszące obchodom Światowego Dnia Misyjnego to Adopcja Misyjnych Seminarzystów (AdoMiS), Misyjne Apostolstwo Chorych, Młodzieżowy Wolontariat Misyjne PDRW, Kolędnicy Misyjni i Misyjny Bukiet, czyli wsparcie misji zamiast kupna kwiatów na kościelne uroczystości.

Obecnie w 97 krajach na świecie pracuje 2007 misjonarzy z Polski, z czego największa ich liczba posługuje w Afryce i na Madagaskarze (810 osób). Na drugim miejscu znajduje się Ameryka Łacińska i Karaiby (784 osoby). Polacy są też obecni w Azji (327 misjonarzy), w Oceanii (67 misjonarzy) oraz w Ameryce Północnej (19 misjonarzy).

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze