Konferencja Episkopatu Ukrainy obradowała w dniach 1-2 grudnia w Brzuchowicach k. Lwowa. Biskupi łacińscy z radością odebrali decyzję władz ukraińskich o ogłoszeniu 25 grudnia (Boże Narodzenie) dniem wolnym od pracy.

– Otrzymaliśmy już wydrukowany drugi tom lekcjonarza w tłumaczeniu ukraińskim – powiedział KAI biskup łucki Witalij Skomorowski, sekretarz generalny episkopatu. Wyjaśnił, że z powodu braku ukraińskiej terminologii liturgicznej komisja liturgiczna pod przewodnictwem bp. Jacka Pyla ОМІ nadal pracuje nad następnymi tomami czytań mszalnych.

Dwóch nowych biskupów otrzymało nowe zadania: biskup kijowsko-żytomierski Witalij Krywicki został odpowiedzialny za kontakty z władzami, a biskup pomocniczy lwowski Edward Kawa będzie odpowiedzialny za komisję ds. zakonów męskich i żeńskich.

Nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Claudio Gugerotti przedstawił biskupom sytuację związaną z działalnością Komitetu Technicznego „Papież dla Ukrainy”, który pomaga mieszkającym w strefie działań wojennych w Donbasie. Episkopat zajął się również sprawą diecezjalnych oddziałów Caritas-Spes, które we współpracy z organizacjami międzynarodowymi są zmuszone do poszukiwania środków finansowych, aby pomóc przesiedleńcom i uchodźcom w centralnej i na zachodniej Ukrainie.

Bp Skomorowski zaprosił episkopat na obchody 75. rocznicy „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu. – 8 lipca 2018 r. w katedrze łuckiej będziemy modlić się w intencji ofiar tragicznych wydarzeń na tej ziemi i za pojednanie polsko-ukraińskie – zapowiedział hierarcha.

Episkopat Ukrainy uchwalił list pasterski o rodzinie. Postanowił też, że na zgromadzeniu Synodu Biskupów w Rzymie nt. młodzieży w październiku 2018 r. episkopat łaciński Ukrainy, który ma prawo desygnować jednego delegata, będzie reprezentował abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. 

Kolejne, 50. obrady Konferencji Episkopatu łacińskiego Ukrainy odbędą się we Lwowie w marcu 2018 r.

Oceń ten artykuł


źródło: KAI

Tagi

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.