Podczas ubiegłorocznej edycji Kolędników Misyjnych, dzieci w całej Polsce zebrały ok. 900 tys. zł na pomoc rówieśnikom w Tajlandii. Drugie tyle członkowie i sympatycy ognisk misyjnych zebrali w ramach innych inicjatyw podejmowanych we współpracy z Papieskim Dziełem Misyjnym Dzieci.

Informacje o materialnych owocach ubiegłorocznych inicjatyw przedstawiła Anna Sobiech, sekretarz krajowa Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, podczas konferencji prasowej w siedzibie sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie zapowiadającej najbliższą edycję Kolędników Misyjnych. Choć podstawą zaangażowania młodych Polaków jest ewangelizacja i wspólna modlitwa w intencji mieszkańców terenów misyjnych, ważnym elementem jest też pomoc materialna, o którą dzieci proszą w imieniu potrzebujących rówieśników.

W ubiegłym roku w dzieło Kolędników Misyjnych włączyło się 40 tys. dzieci we wszystkich polskich diecezjach. Celem wspólnego kolędowania było zebranie pomocy materialnej dla dzieci w Tajlandii. Zebrano ok. 900 tys. zł, z których zrealizowano 20 projektów Kościoła lokalnego w 6 diecezjach kraju. W ten sposób pomocą objęto ok. 4 tys. dzieci. Wśród przeprowadzonych projektów znalazła się m.in. inicjatywa sióstr szarytek dotycząca ochrony życia, tj. dożywiania, leczenia, transportu i wyprawienia do szkoły 230 dzieci birmańskich migrantów mieszkających w jednej z diecezji Tajlandii.

„Te dzieci są pozbawione dostępu do szkoły, często też nie mają dokumentów. Dzięki pomocy sióstr i tego projektu mają szanse na edukację i lepsza przyszłość” – mówiła Sobiech. Jak dodała, polskie dzieci zbierały pomoc dla potrzebujących rówieśników z całego świata także w ramach innych inicjatyw Papieskich dzieł Misyjnych Dzieci. W ramach tych akcji w ubiegłym roku młodzi Polacy zebrali ok. 900 tys. zł, które przeznaczono na realizację projektów w Tanzanii, Rwandzie, Ekwadorze, Ghanie, Malawi, Demokratycznej Republice Kongo, Indiach, Indonezji, Albanii oraz na Sri Lance.

Kolędnicy Misyjni to projekt Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci organizowany w wymiarze ogólnopolskim od 1993 r. Każdego roku młodzi kolędnicy odwiedzają domy na terenie swoich parafii i diecezji, dzielą się radością Bożego Narodzenia, kontynuują polską tradycję kolędowania, ale też zbierają ofiary na pomoc rówieśnikom w innych częściach świata.

Oceń ten artykułWspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.