14 stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. W wielu kościołach w Polsce została odprawiona Msza św. w intencji przybyszów.

– Pragnę potwierdzić, że nasza wspólna odpowiedź [na migrację] mogłaby być osnuta na czterech czasownikach: przyjmować, chronić, promować i integrować – napisał w orędziu na ten dzień Ojciec Święty. – Każdy cudzoziemiec, który puka do naszych drzwi, jest okazją do spotkania z Jezusem Chrystusem – podkreślił papież.

W tym roku Dzień Migranta i Uchodźcy stał się okazją do odprawienia Mszy świętych według specjalnego formularza. Prymas Polski wraz z Janiną Ochojską oraz niektórymi redakcjami katolickimi (w tym także przy udziale misyjne.pl) zachęcali duchownych w Polsce, aby włączyli się do akcji #MszaZaUchodźców. Parafie, w których taka Msza św. została odprawiona są oznaczone na mapie, ale duchowa troska o uchodźców została wyrażona w znacznie większej liczbie kościołów.

Msze św. zostały odprawione między innymi w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Częstochowie, Katowicach, Gdańsku, Białymstoku, Lublinie, Rzeszowie czy Szczecinie. – Serdecznie zachęcam, abyśmy w naszych parafiach posługiwali się tym formularzem, zwłaszcza w te dni, w których Kościół modli się za tych, którzy uciekając przed wojną i prześladowaniem, musieli opuścić swoją Ojczyznę, swój dom i za tych, którzy w drodze do lepszego świata stracili życie – apelował abp Wojciech Polak.

FRAGMENT FORMULARZA

„Wszechmogący Boże, dla Ciebie nikt nie jest obcy i nikogo nie pozbawiasz swojej pomocy, wejrzyj łaskawie na uchodźców i wygnańców, na rodziny rozdzielone i rozproszone dzieci, pozwól im powrócić do ojczyzny, a nam daj serce czułe na potrzeby ubogich i przybyszów”.

fot. Michał Jóźwiak

#MszaZaUchodźców w całej Polsce
6 (100%) 3 ocen.


Tagi

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.