fot. PAP/EPA

Nagrody POLIN dla chroniących pamięć o Żydach

28-go listopada ogłoszony zostanie laureat 3. edycji Nagrody POLIN – dla osób, organizacji lub instytucji działających na rzecz ochrony pamięci o polskich Żydach. Nagroda przyznawana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

„Nagrodę przyznajemy osobom, organizacjom i instytucjom, które w ostatnich latach przyczyniły się do ożywienia pamięci o historii polskich Żydów, do budowania zrozumienia i szacunku między Polakami a Żydami. Wiemy, że takich inicjatyw jest wiele, zarówno w dużych, jak i małych miastach. Ludzie, którzy poświęcają im swój czas i energię, zasługują na wdzięczność i wyróżnienie” – mówi dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Dariusz Stola.

Zdjęcie: muzeum Auschwitz, Oświęcim

W tegorocznej edycji konkursu kapituła spośród blisko 80 kandydatów wyłoniła sześciu działaczy. Są to: Urszula Antosz-Rekucka – katechetka, która w Mszanie Dolnej od lat dba o pamięć o dawnych żydowskich mieszkańcach; Aleksandra Bura – polonistka, która od 20 lat swoimi działaniami przywraca i chroni pamięć o historii polskich Żydów, w szczególności dawnych mieszkańców Żywca i okolic; Jolanta Krawczykiewicz – dyrektorka Słupskiego Ośrodka Kultury, edukująca mieszkańców w zakresie żydowskiej kultury, obyczajów, religii, sztuki i literatury; Dariusz Paczkowski – graficiarz, działacz społecznym i animator kultury, który nieprzerwanie od 1987 r. zwraca uwagę na problem antysemityzmu, ksenofobii, faszyzacji sfery publicznej, dyskryminacji ze względu na płeć czy łamanie praw człowieka; Joanna Podolska – dyrektorka łódzkiego Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, która zajmuje się historią łódzkiej społeczności żydowskiej; Ireneusz Socha, który od blisko 40 lat działa na rzecz ocalenia śladów kultury i obecności Żydów w Dębicy.

Zdjęcie: jeden z laureatów nagrody – Dariusz Paczkowski

W trakcie gali wręczenia Nagrody POLIN 2017, która odbędzie się w Muzeum Historii Żydów Polskich 28 listopada 2017 r., zwycięzca otrzyma rzeźbę autorstwa Barbary Falender oraz nagrodę finansową w wysokości 10 tysięcy złotych ufundowaną przez Tomka Ulatowskiego i Ygala Ozechova, darczyńców Muzeum POLIN.

Zdjęcie: Muzeum Polin, Warszawa

Nagroda POLIN przyznawana jest od 2015 r. Jej pierwszym laureatem został Tomasz Pietrasiewicz, twórca i dyrektor Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie, który od 1998 r. realizuje szereg projektów edukacyjno-artystycznych poświęconych dziedzictwu lubelskich Żydów. W ubiegłym nagrodę specjalną otrzymał Jan Jagielski z Żydowskiego Instytutu Historycznego za całokształt działalności.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze