Biskupi z 6 diecezji na południu Nigerii przynaglili duchowieństwo i wiernych miejscowej diecezji Ahiara do poddania się woli papieża i przyjęcia odrzucanego przez nich biskupa. Jeszcze w 2012 Benedykt XVI mianował ordynariuszem tej diecezji ks. Petera Ebere Okpaleke, pochodzącego z innego plemienia niż dominujące na tym obszarze. Większość księży, osób zakonnych i świeckich odrzuciła tę nominację, nie dopuszczając do ingresu nowego biskupa. Po kilkuletnim impasie Franciszek przyjął 8 czerwca w Watykanie przedstawicieli zbuntowanej diecezji i nakazał im przyjęcie nominata, dając duchowieństwu 30 dni na napisanie doń listu z prośbą o wybaczenie i z wyrazami posłuszeństwa.

Posunięcie to było szeroko komentowane z uwagi na stanowczość papieża, przedstawianego dotychczas w mediach jako człowiek łagodny i pobłażliwy. Jednakże w samej diecezji Ahiara zapanowała cisza, stąd apel okolicznych biskupów, gdy termin ultimatum minął i zbuntowanym księżom zagroziły kary kościelne. Przedstawiciele miejscowego duchowieństwa, pytani przez media stwierdzili, że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła, choć większość kapłanów jest zdania, że należy ten konflikt zakończyć.

Wśród propozycji rozwiązania kryzysu znalazł się postulat wyświęcenia kogoś z miejscowego kleru na biskupa pomocniczego, jednakże papieskie ultimatum dotyczyło nie znalezienia kompromisu, lecz okazania posłuszeństwa. Sprawa pozostaje więc otwarta.

Oceń ten artykuł


źródło: KAI

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.