W nocy z niedzieli na poniedziałek oczy kinomanów na całym świecie będą zwrócone na Los Angeles, gdzie odbędzie się 89. ceremonia przyznania nagród amerykańskiej Akademii Filmowej. O tytuł najlepszego filmu powalczą m.in. faworyt „La La Land” i „Moonlight”.

Oscarową galę w Dolby Theatre w Hollywood poprowadzi komik Jimmy Kimmel. Gwiazdy zaczną pojawiać się na czerwonym dywanie ok. godz. 1 nad ranem w poniedziałek czasu polskiego, a sama ceremonia rozpocznie się ok. godz. 2.30. Galę uświetnią liczne występy, m.in. Stinga, Justina Timberlake’a (którego utwór „Can’t Stop The Feeling” z filmu „Trolle” powalczy o Oscara dla najlepszej piosenki) czy Johna Legenda.

Za faworyta oscarowego wyścigu uznawany jest musical Damiena Chazelle „La La Land”, który zdobył rekordowe 14 nominacji, w tym dla najlepszego reżysera, filmu, odtwórców ról pierwszoplanowych (Emma Stone i Ryan Gosling), scenariusza oryginalnego i zdjęć. Tylko dwa inne filmy w historii nagród Akademii mogą pochwalić się tak wieloma nominacjami – „Wszystko o Ewie” (1950) i „Titanic” (1997).

„La La Land” – dopiero trzeci pełnometrażowy film w karierze 32-letniego Chazelle’a – opowiada historię początkującej aktorki i pianisty jazzowego, których miłość popycha do realizowania artystycznych ambicji.

Dramat science fiction „Nowy początek” Denisa Villeneuve, o próbie porozumienia się z przedstawicielami pozaziemskiej cywilizacji, oraz dramat społeczny „Moonlight” Barry’ego Jenkinsa, o dorastaniu czarnoskórego chłopca w niebezpiecznej dzielnicy Miami, dostały po osiem nominacji.

Poza tymi trzema dziełami do Oscara za najlepszy pełnometrażowy film fabularny nominowane są: „Aż do piekła” Davida Mackenzie’ego, „Fences” Denzela Washingtona, „Lion. Droga do domu” Gartha Davisa, „Manchester by the Sea” Kennetha Lonergana, „Przełęcz ocalonych” Mela Gibsona i „Ukryte działania” Theodore’a Melfiego.

Gibson, Chazelle, Jenkins, Lonergan i Villeneuve będą ubiegać się o Oscara w kategorii najlepszy reżyser.

O tytuł najlepszej aktorki w roli pierwszoplanowej zawalczą: Isabelle Huppert („Elle”), Ruth Negga („Loving”), Natalie Portman („Jackie”), Emma Stone („La La Land”) i Meryl Streep („Boska Florence”). Z kolei o wyróżnienie za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą ubiegają się: Viola Davis („Fences”), Naomie Harris („Moonlight”), Nicole Kidman („Lion. Droga do domu”), Octavia Spencer („Ukryte działania”) i Michelle Williams („Manchester by the Sea”).

W kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy nominowani zostali: Casey Affleck („Manchester by the Sea”), Andrew Garfield („Przełęcz ocalonych”), Ryan Gosling („La La Land”), Viggo Mortensen („Captain Fantastic”) i Denzel Washington („Fences”), a w kategorii aktor drugoplanowy: Mahershala Ali („Moonlight”), Jeff Bridges („Aż do piekła”), Lucas Hedges („Manchester by the Sea”), Dev Patel („Lion. Droga do domu”) i Michael Shannon („Zwierzęta nocy”).

Do walki o statuetkę dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego zakwalifikowały się: duński dramat „Under Sandet”, szwedzki „Mężczyzna imieniem Ove”, reprezentujący Iran „Klient”, „Tanna” z Australii oraz niemiecki „Toni Erdmann”.

W kategorii najlepszy scenariusz oryginalny nominowani zostali: Taylor Sheridan („Aż do piekła”), Chazelle („La La Land”), Yorgos Lanthimos i Efthimis Filippou („Lobster”), Lonergan („Manchester by the Sea”) i Mike Mills („20th Century Women”).

Nominacje dla najlepszego filmu dokumentalnego otrzymały obrazy: „Fuocoammare. Ogień na morzu” o życiu na wyspie Lampedusa w czasie kryzysu migracyjnego; „I Am Not Your Negro” o kwestiach rasowych w USA; „Życie animowane” o autystycznym chłopcu, z którym udaje się nawiązać kontakt dzięki bajkom Disneya; „O.J.: Made in America” o kontrowersyjnym procesie gwiazdy futbolu amerykańskiego i aktora i „13th” o więziennictwie i dyskryminacji rasowej w USA.

W kategorii najlepsze zdjęcia nominowani są operatorzy: Linus Sandgren („La La Land”), Greig Fraser („Lion. Droga do domu”), Rodrigo Prieto („Milczenie”), James Laxton („Moonlight”) i Bradford Young („Nowy początek”).

To pierwsze nominacje odkąd w zeszłym roku, po oskarżeniach o dyskryminowanie kobiet i mniejszości, Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej zapowiedziała reformy mające zagwarantować większy udział tych społeczności w tym gremium.

Galeria (4 zdjęcia)
Oceń ten artykuł


źródło: PAP

Tagi

Oskary

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.