Tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii zostali w poniedziałek: urodzony w Wielkiej Brytanii Oliver Hart i Fin Bengt Holmstrom. Królewska Szwedzka Akademia Nauk doceniła ich wkład w teorię kontraktu.

Według Akademii ich teorie „pomagają w zrozumieniu rzeczywistych kontraktów i instytucji, a także potencjalnych pułapek w projektowaniu kontraktów”. Agencja Associated Press tłumaczy, że może ona być wykorzystywana do analizy np. zarobków prezesów dużych firm. To, co najbardziej interesuje noblistów to regulacje, które dotyczą wszystkich obywateli. Uzasadnieniem do przyznania nagrody był fakt, że teoria kontraktu przyczyniła się do zrozumienia różnego typu umów i związanych z nimi pułapek.

Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii jest jedyną nie ustanowioną przez fundatora Alfreda Nobla. Została utworzona w 1968 roku przez bank centralny w 300. rocznicę istnienia nagrody oraz w celu upamiętnienia pomysłodawcy. Również z powodu rygorystycznych formalności, które należy spełnić, Nobel z ekonomii uznawany jest za jedną z najbardziej prestiżowych, jaką można przyznać ekonomistom.

Oceń ten artykuł


źródło: PAP

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.