Dziecko, Ojciec

Fot. pixabay.com

Nuncjusz: wielkość św. Józefa płynie z codzienności ewangelicznego życia

 Wielkość św. Józefa płynie z codzienności ewangelicznego życia. Wiara w Jezusa i wierność Ewangelii to główne wyzwania dzisiejszego Kościoła – mówił abp Salvatore Pennacchio, który przewodniczył Mszy św. w wigilię uroczystości św. Józefa w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Tegoroczny odpust należy do szczególnych, ponieważ obchodzony jest w ogłoszonym przez papieża Franciszka Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego .

W homilii abp Salvatore Pennacchio, odwołując się do życia św. Józefa, przytaczał wersety z Ewangelii mówiące o tym świętym. – W Józefie jest pewna cecha widoczna i obecna w każdym wersecie w Ewangelii. Tym przymiotem jest milczenie, stąd tradycja nadała mu przydomek „milczący” – powiedział celebrans.

Wskazywał, że św. Józef był ciągle w drodze. – Z Nazaretu Józef udał się do Betlejem, gdzie narodził się Jezus, z którym musiał wraz z Maryją uciekać do Egiptu. Wróciwszy stamtąd, ponownie udał się do niewielkiego nazareńskiego miasteczka. Gdy Jezus miał dwanaście lat, Józef i Maryja przybyli do Jerozolimy. Tam ich Syn się zagubił, lecz rychło został odnaleziony pośród uczonych w świątyni. Józef był ciągle w drodze, a jego aktywność trwała od nocy do nocy. Był więc człowiekiem czynu – podkreślał nuncjusz apostolski.

Ukazując duchowość św. Józefa kaznodzieja zaznaczył, że był on człowiekiem Ewangelii. – Św. Józef jest człowiekiem Ewangelii w podwójnym znaczeniu. Po pierwsze, dlatego, że należy do nielicznych świętych opisanych i obecnych w Ewangelii. Po wtóre, odznacza się postawą głęboko ewangeliczną. Wynikała ona z bliskości życia Józefa z Chrystusem – akcentował hierarcha.


Podkreślił, że św. Józef był miłośnikiem milczenia, ponieważ we wszystkich wydarzeniach, które go w życiu spotkały, milczał. – Milczenie mówi o nim najwięcej. Jest wizytówką jego życia. Milczenie oznacza pozostawienie w sobie przestrzeni dla Boga, która nie jest zajęta własnymi słowami. Józef we dnie i nocy wycofuje się ze swoimi słowami, aby zrobić miejsce Bogu, który mówi. Józef milczy, po to, aby słuchać, a słucha po to, aby przekazane mu słowo Boże wprowadzić w czyn – zauważył kaznodzieja, który dodał, że św. Józef na słowo Pana zawsze odpowiadał czynem.

Hierarcha wspominając wizytę św. Jana Pawła II w Kaliszu wskazał na wypowiedziane wówczas słowa odnoszące się do św. Józefa: „Dziękuję św. Józefowi za to, że obrał sobie miejsce szczególnej obecności w Kaliszu. Szczęśliwa jest wasza diecezja, że ma tak potężnego patrona. Niechaj święty Józef wyprasza waszej diecezji i całemu Kościołowi w Polsce gotowość wiernego służenia zbawczej woli Bożej, aby za jego przykładem i wstawiennictwem mógł wiernie postępować drogami świętości i sprawiedliwości” – cytował celebrans.

Prosił wiernych, aby na wzór św. Józefa byli ludźmi Ewangelii. – Wielkość św. Józefa płynie z codzienności ewangelicznego życia. Mamy żyć w pełni Ewangelią, tym, co otrzymaliśmy od Jezusa Chrystusa i z Tradycji. Wiara w Jezusa i wierność Ewangelii to główne wyzwania dzisiejszego Kościoła – mówił nuncjusz apostolski.

Przekonywał, że św. Józef w rozgadanym i rozkrzyczanym dzisiaj świecie, w powodzi pustych słów, przypomina o zapomnianym darze milczenia. – W tym zagonionym świecie, w którym nie istnieje czas dla siebie samego, a tym bardziej dla Boga, trzeba odkryć sens milczenia. Koniecznie musimy uczyć się, że milczenie jest drogą do osobistego i wewnętrznego spotkania z obecnością Boga w nas. Szczególnie dzisiaj, w piątą niedzielę Wielkiego Postu, kiedy Kościół koncentruje naszą uwagę na misterium krzyża, wchodząc milczeniem w przepaść męki Chrystusa, zechciejmy, jak święty Józef, być ludźmi milczenia – powiedział arcybiskup.


Dodał, że pełną odpowiedzią na słowo Boże jest czyn. – Starajmy się, by słyszane słowo Boże podczas liturgii słowa, rozważania męki Pańskiej, rekolekcji wielkopostnych, nabożeństw paschalnych, było wprowadzane w czyn. Byśmy byli, jak wasz Patron, ludźmi czynu – zachęcał hierarcha.

Przypomniał, że papież Franciszek ustanowił Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego w Kościele w Polsce. – Niech ten niezwykły Rok inspiruje do zgłębiana duchowości św. Józefa, czerpania z niej uniwersalnego przesłania i do częstej modlitwy za Ojca Świętego – mówił abp Pennacchio.

Po komunii św. biskup kaliski Edward Janiak w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa odmówi modlitwę polecającą duchowieństwo, osoby konsekrowane i wszystkich wiernych świeckich potężnemu patronowi.

Na zakończenie Mszy św. nuncjusz apostolski udzielił szczególnej łaski, jaką jest papieskie błogosławieństwo z odpustem zupełnym dla wiernych zgromadzonych w kaliskim sanktuarium św. Józefa lub uczestniczących w tej uroczystości duchowo za pośrednictwem Telewizji Internetowej Dom Józefa.

Wraz z nuncjuszem apostolskim abp Salvatore Pennacchio, Mszę św. koncelebrują: biskup kaliski Edward Janiak, pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała, bp pomocniczy Łukasz Buzun i kapłani.

Papież Franciszek ustanowił Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu od I Niedzieli Adwentu do 6 grudnia 2019 r., czyli święta Objawienia Pańskiego. Rok ten jest szczególną łaską, jaką Ojciec Święty na prośbę biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka udziela wiernym diecezji kaliskiej, a także wszystkim pielgrzymom nawiedzającym kaliską bazylikę. Łaska ta to przede wszystkim dar odpustu zupełnego, jaki można uzyskać w czasie trwania tego roku. 

W Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu znajduje się cudowny obraz Świętej Rodziny nieznanego autora, namalowany ok. 1673 r., w którym szczególną część odbiera św. Józef. Obraz został ukoronowany koronami papieskimi 15 maja 1796 r. W 1985 r. miała miejsce rekoronacja obrazu Świętej Rodziny i IV Międzynarodowy Kongres Józefologiczny. 

25 marca 1992 r. św. Józef został patronem nowo utworzonej diecezji kaliskiej. W latach 1994-1996 odbyła się peregrynacja kopii obrazu Świętej Rodziny po całej diecezji.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze