Cud ocalenia z Dachau – modlitwa w bazylice w Kaliszu

Kapłani z całej Polski modlili się za cud ocalenia więźniów w Dachau. 73 lata temu księża złożyli śluby, że jeżeli przeżyją, to co roku będą pielgrzymować bazyliki świętego Józefa w Kaliszu.

Na kilka dni przed planowanym wymordowaniem przez hitlerowców wszystkich więźniów, kapłani zostali oswobodzeni przez wojska alianckie. Pierwsza pielgrzymka odbyła się 70 lat temu. 

Zdjęcie: bazylika św. Józefa w Kaliszu

Jak mówi siostra nazaretanka Jadwiga Ruth, była to wówczas największa w Kaliszu manifestacja religijno-narodowa. – Wcześniej na pewno przyjeżdżali tutaj indywidualnie. Mówi się o tym, że niektórzy próbowali przejść tę trasę na kolanach. Na pewno towarzyszyły im wielkie emocje, bo to było trzy lata po wojnie. Procesję otwierał krzyż niesiony przez panów w pasiakach – podkreślała siostra w rozmowie z Radiem Poznań. Wówczas do Kalisza przybyło pół tysiąca księży ocalałych z Dachau. Dziś już nikt z byłych więźniów obozu w Dachau nie żyje, ale ten dzień ustanowiono Dniem Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego (decyzją KEP).

Co piąty ksiądz diecezjalny w Polsce został zamordowany podczas II wojny światowej
– zwraca uwagę rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. To około 2 tysięcy spośród 10 tysięcy. Były takie diecezje, jak np. gnieźnieńska, włocławska czy chełmińska, z których co trzeci lub co drugi kapłan poniósł śmierć tylko dlatego, że był księdzem katolickim. Ponadto zginęło ponad 600 zakonników i sióstr zakonnych.

Data jest symboliczna. Księża więzieni w Dachau złożyli ślub, że jeśli przeżyją obóz, będą pielgrzymować do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. 29-go kwietnia wieczorem obóz miał być zrównany z ziemią, a więźniowie wymordowani. Amerykanie jednak uprzedzili Niemców. Zaledwie kilka godzin przed planowaną likwidacją obozu wyzwolili oni 33 tysiące więźniów, w tym 856 kapłanów. Najdłużej żyjącym kapłanem ocalonym z Dachau był ks. Leon Stępniak, który zmarł w 2013 roku.

Zdjęcie: archiwa, więźniowie obozu koncentracyjnego w Dachau

Dachau było głównym obozem dla duchownych katolickich, protestanckich i prawosławnych. Wśród ok. 3 tys. uwięzionych zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich, blisko 1800 pochodziło z Polski.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze