Odbudowa powojennej Warszawy w kontekście rekonstrukcji współcześnie zniszczonych miast (np. Aleppo w Syrii) będzie tematem 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie. Zaprezentowany zostanie m.in. film ukazujący zburzoną stolicę Polski.

Uczestnicy sesji zobaczą film „Miasto ruin” pokazujący zburzoną i wyludnioną stolicę Polski, zrealizowany na zlecenie Muzeum Powstania Warszawskiego. Zaprezentowany będzie również album „Czekając na odbudowę” z ponad 150 fotografiami Warszawy z lat 40-tych autorstwa Karola Pęcherskiego. – Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami przygo­tuje również w języku angielskim tom zeznań mieszkańców Warszawy z lat okupacji, z naciskiem na 1944 rok, wychodząc z założenia, że miasto to nie są tylko budynki, to nie tylko architektura, ale to też ludzie, więc musimy pamiętać i o jednym i o drugim – podkreśliła wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin. 

Polska po raz pierwszy będzie gospodarzem sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Potrwa do 12 lipca. Otwarcie sesji zaplanowano w Zamku Królewskim na Wawelu, a obrady będą się toczyć w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Członkowie Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO podejmować będą decyzje dotyczące dóbr kultury i przyrody na całym świecie. W trakcie sesji zaplanowano dwa dni – 4 i 9 lipca – poświęcone odbudowie Warszawy po II wojnie światowej w kontekście przyszłej odbudowy syryjskiego Aleppo. Jest to jedno z najstarszych, nieprzerwanie zamieszkałych miast Bliskiego Wschodu. Po wybuchu wojny domowej w Syrii w 2011 roku rozpoczęła się trwająca kilka lat bitwa o Aleppo pomiędzy wojskami Sił Zbrojnych Syrii a oddziałami antyrządowymi. Aleppo zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa w 1986 roku, 4 lata temu dokonano wpisu na Listę światowego dziedzictwa w zagrożeniu.

– Obecnie sytuacja w Aleppo jest dramatyczna. Wschodnia część Aleppo jest w ponad 80 % zniszczona. Cały czas trwają ostrzały Aleppo zachodniego. Od dwóch lat w mieście nie ma prądu. Mieszkańcy kupują go za bardzo wysoką cenę z prywatnych generatorów ustawionych na chodnikach. Stać ich na dostęp do prądu w postaci jednej żarówki i skorzystania z pralki. Brakuje żywności, leków, dostępu do bieżącej wody. W bardzo trudnej sytuacji są małe dzieci, których rodziców nie stać na mleko, żywność, ciepłe ubrania – mówi rzecznik prasowy Caritas Polska Paweł Kęska.

Od początku trwania sesji zbierane są także pieniądze na rzecz mieszkańców Aleppo. Od 6 lipca przy kościele Mariackim będzie stał namiot – punkt informacyjny, w którym będzie można nie tylko przekazać darowiznę, ale również dowiedzieć się więcej o potrzebach mieszkańców Aleppo. Organizatorzy akcji uruchomili także specjalny numer, dzięki któremu wysyłając SMS można pomóc potrzebującym (72 052 z hasłem SYRIA, koszt 2,46 zł z VAT). Zebrane pieniądze zostaną przekazane działającej w Syrii od 2013 r. organizacji Caritas Polska. Z kolei 9-go lipca o godz. 21, na Bulwarze Wołyńskim w Krakowie odbędzie się koncert „Solidarni z Aleppo”. Wystąpią m.in. Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka, Dariusz Malejonek, Halina Mlynkova, Marek Piekarczyk, Milo Kurtis oraz Ray Wilson.

Odbudowa powojennej Warszawy przykładem dla Aleppo
6 (100%) 2 ocen.


Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.