Organizacja Narodów Zjednoczonych zażądała podjęcia natychmiastowych środków dla ochrony ludności cywilnej w Mosulu, o który ciągle trwają walki. „Rozmiar cierpień cywilów w Mosulu oraz innych terenach okupowanych przez Państwo Islamskie w Iraku jest porażający i nie do wytrzymania”, powiedział w Genewie wysoki komisach ONZ ds. praw człowieka, Said Raad al-Hussein.

Jak poinformował, w ostatnim okresie w Iraku odkryto masowe groby oraz kolejne dowody tortur i zabijania, seksualnego wykorzystywania kobiet i dziewcząt oraz wciąganie do walki dzieci przez terrorystyczne ugrupowanie Państwa Islamskiego. Ekspert ONZ podkreślił, że „rozdziera serce widok dzieci zmuszanych do wykonywania egzekucji”. Dziesiątki tysięcy cywilów wypędzono z ich domów, wielu wykorzystuje się jako „żywe tarcze”.

Jednocześnie wysoki komisarz ONZ ostrzegł armię iracką przed stosowaniem odwetu na odzyskiwanych terenach oraz odpowiedzialności zbiorowej. Trzeba natomiast zatroszczyć się o niezależne i transparentne sądownictwo, który będzie wymierzało kary. W oparciu o te prawa powinni być sądzeni bojownicy Państwa Islamskiego i osoby ich wspierające, które zostały zatrzymane.

foto. PKwP

Oceń ten artykuł


źródło: KAI

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.