Chrześcijanie w Pakistanie wyszli na ulice z powodu śmierci Indaryasa Ghulama, 38-letniego chrześcijanina, który 13 sierpnia zmarł w tajemniczych okolicznościach w areszcie śledczym w Lahore. 

Ghulam należał do grupy 42 chrześcijan aresztowanych pod zarzutem zlinczowania dwóch muzułmanów, którzy brali udział w atakach na dwa kościoły w dzielnicy Lahore Youhanabad 15 marca 2015 r. W wyniku tego zdarzenia zginęło 19 osób, a ponad 70 odniosło rany. Co więcej, chrześcijanin należał do grupy więźniów, których prokurator Syed Anees Shah próbował przekupić, obiecując wolność w zamian za wyrzeczenie się wiary w Chrystusa. Ghulam mógł ocalić życie, ale wolał przypieczętować śmiercią swoją wiarę. 

W przeszłości sąd skazał go na karę śmierci przez powieszenie za udział w pobiciu dwóch muzułmanów. Jednak Indaryas Ghulam zawsze twierdził, że jest niewinny. 

Wiadomość o śmierci chrześcijanina dotarła do Brytyjskiej Organizacji Chrześcijan w Pakistanie (British Pakistani Christian Association, BPCA). 

Rzecznik prasowy aresztu śledczego, w którym przebywał Ghulam, powiedział, że chrześcijanin umarł z powodu gruźlicy. Jednak jego żona Shabana i córka Shumir, które widziały ciało, powiedziały, że miał liczne rany i poparzenia – znamiona tortur, którym był poddawany. Rodzina pana Ghulama dodała, że nie otrzymał żadnej opieki medycznej pomimo bardzo złego stanu zdrowia. 

Fot. EPA/ANDERSON SOARES/RORAIMA EM TEMPO/

– Indaryas Ghulam jest męczennikiem za wiarę, którego ofiara musi nam przypominać o potrzebie pragnienia sprawiedliwości. Pomimo że był niewinny i znosił ogromne cierpienia, wybrał śmierć i nie zgodził się przejść na islam. Jego przykład zmusza nas do sprzeciwu wobec tyranii islamu w Pakistanie i kieruje naszą uwagę na życie chrześcijańskiej mniejszości w tym kraju – powiedział przewodniczący BPCA Wilson Chowdhry. 

Chrześcijanie, którzy zaprotestowali z powodu śmierci Ghulama, tak powiedzieli w wywiadzie dla AsiaNews: – Trudno nam obchodzić dzień niepodległości kraju, który stworzył naród z podwójnymi standardami w polityce, prawie i w codziennym życiu, a chrześcijanie są ludźmi z niższej półki.  

Wyznawcy Chrystusa dodali, że Indaryas Ghulam nie jest pierwszym chrześcijaninem, który zginął z powodu tortur w areszcie śledczym. Przed nim zginęło czterech innych wyznawców Chrystusa. Pierwszym chrześcijaninem, który zmarł w policyjnym areszcie, był Robert Danish we wrześniu 2009 r. Drugim był Qamar David, który został zamordowany w marcu 2011 r., a następnymi Zubair Rashid (zginął w marcu 2015 r.) i Liaquat Masih (zginął w styczniu 2016 r.). 

Tłumaczenie: Marcin Rak 

Źródło:http://www.asianews.it/news-en/Christian-prisoner-who-refused-to-reject-his-faith-dies-in-custody-in-Lahore-41537.html 

 

Oceń ten artykuł


źródło: Marcin Rak

Tagi

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.