Maryja to przykład dla młodego pokolenia, pomoc na drodze życia. Do tej myśli ze swego orędzia na tegoroczny 32. Światowy Dzień Młodzieży, obchodzony we wszystkich Kościołach lokalnych w Niedzielę Palmową 9 kwietnia 2017 r., nawiązał Papież w przesłaniu do młodych Brazylijczyków, zgromadzonych w narodowym sanktuarium maryjnym w Aparecidzie.

Zebrali się tam 29-go i 30-go lipca na zakończenie akcji ewangelizacyjnej „Trasa 300” („Rota 300”)
Akcja była prowadza przez cały tydzień w 11 brazylijskich diecezjach, przez które przepływa rzeka Paraíba do Sul. To w jej wodach wyłowiono przed 300 laty, w 1717 r., figurkę Maryi Niepokalanej, zwanej odtąd „Aparecida”, czyli „Objawiona”, i czczonej w sanktuarium, które nosi taką właśnie nazwę.

– Drodzy przyjaciele, pośród codziennych niepewności i niebezpieczeństw, w niestabilnych warunkach, jakie stwarzają wokół was sytuacje niesprawiedliwości, macie jedną pewność: Maryja to znak nadziei, który wzbudzi w was silny impuls misyjny – wskazuje Franciszek młodym Brazylijczykom. – Ona zna wyzwania, jakie przeżywacie. Swą macierzyńską troską i pomocą da wam zrozumieć, że nie jesteście sami- .

Ojciec Święty przypomina, że figurka Maryi, wyłowiona w rzece przez biednych rybaków, była połamana. Jej ponowne sklejenie ma znaczenie symboliczne: to, co było podzielone, powróciło do jedności, tak jak Brazylia w czasach kolonialnych odnalazła jedność w wierze natchnionej tą figurką Matki Bożej. – Niech przemieni Ona tak często podzielone „sieci” waszego życia – sieci przyjaciół, sieci społeczne, materialne i wirtualne – w coś bardziej znaczącego. Niech staną się one wspólnotą. Niech to będą misyjne wspólnoty „wychodzące na zewnątrz”; wspólnoty, które są światłem i zaczynem społeczeństwa bardziej sprawiedliwego i braterskiego – pisze Papież do brazylijskiej młodzieży zgromadzonej w Aparecidzie.

(fot: Piotr Drzewiecki)

Oceń ten artykułWspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.