Mimo zamachów na dwa kościoły koptyjskie w Egipcie w Niedzielę Palmową papież Franciszek pojedzie pod koniec kwietnia do Kairu – ogłosili w poniedziałek przedstawiciele Watykanu. W atakach zginęło ponad 40 osób.

Dziennik „La Repubblica” przytacza wypowiedź rzecznika Watykanu Grega Burke’a, który odnosząc się do przygotowań do wizyty oświadczył: „Wszystko idzie zgodnie z programem”.

Zastępca sekretarza stanu, arcybiskup Angelo Becciu powiedział dziennikowi „Corriere della Sera”: „Nie ulega wątpliwości, że Ojciec Święty dotrzyma postanowienia o wyjeździe. To, co się zdarzyło, wywołuje wstrząs i wielkie cierpienie, ale nie może uniemożliwić misji pokoju papieża”.

„Już innym razem podnoszono kwestie bezpieczeństwa, zagrożenia zamachami” – stwierdził abp Becciu. W tym kontekście przywołał wizytę Franciszka w Republice Środkowoafrykańskiej w 2015 roku. „Z powodu tamtejszej sytuacji organizacja wizyty została ograniczona do minimum, ale wszystko dobrze poszło” – zauważył zastępca sekretarza stanu.

„W Egipcie zapewniono nas, że wszystko przebiegnie jak najlepiej, jedziemy tam spokojnie. Nie ukrywając rzeczywistości, czasem mało podnoszącej na duchu, papież zachęca, aby patrzeć w przyszłość z nadzieją. I jak zwykle chce dać przykład” – dodał arcybiskup.

Zamachy na kościoły koptyjskie nazwał „atakiem na dialog i pokój”.

Abp Becciu przypomniał też, że od czasu powstania Państwa Islamskiego papież dokonuje rozróżnienia między zamachami terrorystycznymi dokonanymi przez fanatyków religijnych a religią samą w sobie.

Franciszek „zawsze odmawiał kojarzenia islamu z terroryzmem” – zaznaczył watykański dostojnik.

Następnie położył nacisk na to, że wielu muzułmańskich liderów podziękowało papieżowi za jego postawę i wyraziło uznanie dla jego moralnego autorytetu.

W wywiadzie dla dziennika „Il Messaggero” jezuita Samir Khalil z centrum dokumentacji i badań arabsko-chrześcijańskich w Bejrucie powiedział, że wizyta papieża w Egipcie „poprawi relacje z muzułmanami, ale przede wszystkich sytuację chrześcijan”.

„Papież przedstawi pozytywny wizerunek chrześcijan. Myślę, że w pewnym sensie pomoże też wizerunkowi rządu” Egiptu – stwierdził egipski ksiądz, znawca islamu.

Watykaniści na łamach prasy włoskiej piszą, powołując się na źródła w Watykanie, że panuje tam jednak zaniepokojenie w związku z tą podróżą papieża, zaplanowaną na 28-29 kwietnia. Przypomina się, że Franciszek pojedzie do kraju, gdzie w niedzielę, po zamachach, wprowadzono stan wyjątkowy.

Rozważa się między innymi, twierdzi watykanistka Nina Fabrizio, zastosowanie nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa. Jak dodaje, Franciszek będzie podróżował po Kairze zamkniętym samochodem.

Fot. PAP/EPA/ELISABETTA BARACCHI

Oceń ten artykuł


źródło: PAP

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.