Fot. EPA/FABIO FRUSTACI

Papież o mocno o indoktrynacji

Kolonizacje kulturowe i ideologiczne odbierają wolność, wymazują pamięć, indoktrynują młodzież – powiedział Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Papież powrócił do kwestii prześladowań, o których mówią czytania liturgiczne bieżącego tygodnia z Księgi Machabejskiej.

Papież zaznaczył, że to, co przydarzyło się Ludowi Bożemu ma miejsce zawsze wówczas, gdy powstaje na ziemi nowa dyktatura kulturowa bądź ideologiczna. Wskazał na totalitaryzmy minionego stulecia w Europie i powstałe wówczas szkoły indoktrynacji. 

„Odbiera się wolność, dokonuje się dekonstrukcji historii, ludzkiej pamięci i narzuca się młodzieży system edukacyjny. Wszystkie dyktatury tak czynią. Także w białych rękawiczkach. Wiem, że czasami jakiś kraj zwraca się o pożyczkę. Możni jej udzielają, pod warunkiem, że w szkołach będzie się uczyć tego, czego żądają i wskazują podręczniki, z których mają korzystać uczniowie. Są to książki, które usuwają to wszystko, co stworzył Bóg i sposób w jaki to stworzył. Zacierają różnice, wymazują historię: od dzisiaj zaczynamy myśleć w ten sposób. A ten, kto tak nie myśli zostanie usunięty na margines, czy będzie wręcz prześladowany” – zauważył Ojciec Święty.

Fot. EPA/FABIO FRUSTACI

Franciszek przypomniał, że tak działo się również w Europie, gdzie osoby sprzeciwiające się ludobójczej dyktaturze były prześladowane, kierowano przeciw nim pogróżki, pozbawiano wolności. Zauważył, że jest to pewna forma tortur. Dodał, że kolonizacje ideologiczne i kulturowe odbierają także pamięć, sprowadzając ją do „bajek”, do „kłamstw”, rzeczy przestarzałych. Przywołując postać matki Machabeuszy, która zachęca synów do trwania w wierze, aż do męczeństwa, papież podkreślił szczególną rolę kobiet w strzeżeniu pamięci i korzeni historycznych.

„Pielęgnowanie pamięci: pamięci o zbawieniu, pamięci ludu Bożego, pamięci umacniającej wiarę tego ludu prześladowanego przez owe kolonizacje ideologiczne i kulturowe. Pamięć jest tym, co pomaga nam pokonać wszelkie wypaczone systemy edukacji. Pamiętać. Pamiętać o wartościach, pamiętać o historii, pamiętać o tym, czego się nauczyliśmy. Pojawia się też mama, Matka, która przemówiła dwukrotnie, jak mówi tekst, w języku ojców: mówiła w dialekcie. A żadna kolonizacja kulturowa nie może wygrać z dialektem” – powiedział Ojciec Święty.

Franciszek podkreślił kobiecą czułość i „męską odwagę” matki Machabeuszy. Zaznaczył, że uświadamia nam ona iż, jedynie siła kobiet jest w stanie przeciwstawić się kolonizacji kulturowej. To one – kobiety i matki są strażniczkami pamięci wyrażonej w dialekcie, potrafią ocalić dzieje narodu i przekazać wiarę, którą następnie wyjaśnią teologowie. 

„Lud Boży mógł iść naprzód dzięki sile tak wielu dzielnych kobiet, które umiały dać swoim dzieciom wiarę i tylko one matki potrafią przekazać wiarę w dialekcie. Niech Bóg zawsze daje nam w Kościele łaskę posiadania pamięci i nie zapominania dialektu ojców oraz posiadania odważnych kobiet” – zakończył swoją homilię papież.

Fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze