Franciszek przyjął 25 stycznia na audiencji w Watykanie prezydenta Republiki Środkowoafrykańskiej Faustina-Archange’a Touadérę. Gość z Afryki spotkał się potem z kard. Pietro Parolinem, sekretarzem stanu i abp. Paulem Gallagherem, sekretarzem ds. stosunków z państwami.

Ogłoszony po spotkaniu komunikat watykańskiego Biura Prasowego stwierdza, że w czasie serdecznych rozmów podkreślono dobre stosunki między Stolicą Apostolską a Republiką Środkowoafrykańską, wzmocnione podpisanym w 2016 r. porozumieniem ramowym. Prezydent wyraził także wdzięczność za szczególne zainteresowanie, jakie papież i Kościół katolicki okazują jego krajowi.

Fot. EPA/TONY GENTILE / POOL

Poruszono również temat bieżącej sytuacji w tym afrykańskim kraju, podkreślając szczególnie pozytywną stronę wysiłków na rzecz jego stabilizacji polityczno-instytucjonalnej. W odniesieniu do ostatniego rozwoju wydarzeń i problemów w różnych częściach tego kraju, które pociągają za sobą poważne skutki humanitarne, wyrażono życzenie skuteczniejszej współpracy między różnymi siłami na rzecz dobra wspólnego całego narodu. Zaznaczono także ważną rolę wspólnoty międzynarodowej w propagowaniu pokojowego współżycia i narodowego pojednania.

60-letni obecnie Faustin-Archange’a Touadéa pełni swój urząd od 30 marca 2016, wcześniej – w latach 2008-13 był premierem RŚA. Nie była to jego pierwsza audiencja w Watykanie, poprzednio Franciszek przyjął go 8 czerwca 2016.

Oceń ten artykuł


Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.