epa05627991 Pope Francis in St Peter Square for the Jubilee audience, in Vatican City, 12 November 2016. The Pope’s 'Jubilee of Mercy’ year, which ends this month, has brought more than 20 million pilgrims to Rome. EPA/ANGELO CARCONI Dostawca: PAP/EPA.

Papież: nie wykluczać przez rasę, status, kulturę i wiarę

Podczas ostatniej nadzwyczajnej sobotniej audiencji generalnej z okazji kończącego się Roku Świętego papież Franciszek apelował o to, by nie wykluczać nikogo z powodu rasy, statusu społecznego, kultury i wiary. Mówił, że włączanie to ważny aspekt miłosierdzia.

Na placu Świętego Piotra na 11. specjalnej audiencji było ponad 30 tys. osób, wśród nich kilka tysięcy ubogich i bezdomnych uczestniczących w Jubileuszu ludzi wykluczonych, zorganizowanego społecznie w ramach Roku Miłosierdzia. Do Watykanu wierni przybyli z 22 krajów, w tym także z Polski.

Franciszek podkreślał w katechezie, że miłosierdzie jest sposobem działania, poprzez który chrześcijanie muszą włączać wszystkich do swojego życia, „otwierać ramiona”, akceptować.

Apelował, by unikać egoizmu i zamykania się w sobie samych.

„Ten, kogo spotykam w pracy, w mojej dzielnicy jest osobą, którą należy kochać, tak jak kocha Bóg” – wskazywał papież. Dodał, że ktoś może powiedzieć: „Ale on jest z innego kraju, jest innej religii”.

„To jest osoba, którą kocha Bóg, a ja powinienem ją kochać. To oznacza włączanie, to jest integracja” – wyjaśnił.

„Nie stawiajmy sobie nawzajem przeszkód. Nie wykluczajmy nikogo”- wezwał Franciszek. Wyraził pragnienie, by Kościół „kontynuował w świecie wielki uścisk Chrystusa”.

Papież zwrócił uwagę na to, że także plac Świętego Piotra wraz z kolumnadą symbolizuje to objęcie.

Franciszek, zwracając się do Polaków, mówił, że w niedzielę z inicjatywy stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie w Polsce będzie obchodzony Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. 

„Alarmujące i bolesne wydarzenia ponaglają nas, by żarliwą modlitwą i konkretną pomocą wspierać naszych braci żyjących w Iraku i w innych krajach Bliskiego Wschodu. Prośmy Boga, by nikt w świecie nie był wykluczany ze społeczności z motywów religijnych, kulturowych czy rasowych” – powiedział papież.

„Niech wszystkie narody szanując wolność każdego człowieka, kształtują wspólnotę ludzką jako wielką rodzinę braci i sióstr żyjących w sprawiedliwości, solidarności i pokoju” – dodał. 

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze