Papież Franciszek otrzymał zaproszenie do Niemiec od tamtejszego Kościoła ewangelickiego w związku z 500-leciem Reformacji. Poinformował o tym w poniedziałek ewangelicki biskup Heinrich Bedford-Strohm po spotkaniu z Franciszkiem w Watykanie.

„Zaprosiliśmy papieża, by wspólnie uczcić 500 lat Reformacji. Mamy nadzieję, że będzie mógł przyjechać do Niemiec, kiedy uzna to za stosowne” – powiedział na konferencji prasowej biskup Bedford-Strohm, który jest przewodniczącym Rady Kościoła Ewangelickiego w tym kraju. Rano razem z delegacją ekumeniczną uczestniczył on w audiencji u Franciszka; był w niej również katolicki arcybiskup Monachium i przewodniczący niemieckiego episkopatu kardynał Reinhard Marx. 

Jak wyjaśnił, „papież nie odpowiedział na zaproszenie, ale spojrzał na nie z dobrą wolą”.

Kardynał Marx zauważył, że po raz pierwszy papieża zaprosił niemiecki Kościół ewangelicki. „Ja też już wcześniej zapraszałem, by złożył wizytę. Franciszek przyjął to z życzliwością. Mam nadzieję, że przyjedzie” – dodał. 

W październiku zeszłego roku papież był w Szwecji na wspólnych luterańsko-katolickich obchodach 500-lecia Reformacji.

Podczas poniedziałkowej audiencji dla niemieckiej delegacji ekumenicznej Franciszek mówił o tym, że oba wyznania muszą „dokonać następnych kroków naprzód, patrząc w przeszłość bez urazy”. 

Podkreślał, że trzeba dołożyć wszelkich starań, by przezwyciężyć nadal istniejące przeszkody i zintensyfikować dialog teologiczny oraz współpracę, zwłaszcza – jak dodał – w służbie na rzecz tych, którzy najbardziej cierpią, i w ochronie zagrożonego środowiska naturalnego.

foto. PAP/EPA/ALBERTO PIZZOLI

 

Oceń ten artykuł


Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.