Dwuosobowa załoga statku Kosmicznego Shenzhou 11 przycumowała w we wtorek do chińskiego modułu orbitalnego Tiangong 2 (Niebiański Pałac).

Chińska agencja prasowa Xinhua, która podała informację o udanym manewrze, donosi, że załoga spędzi w laboratorium kosmicznym Tiangong 2 ponad miesiąc. Astronauci mają skupić się na badaniu systemów i procesów związanych z pracą urządzenia w przestrzeni kosmicznej oraz będą nadzorować eksperymenty naukowe.

Chiński prom kosmiczny wystartował z kosmodromu Jiuquan, który zlokalizowany jest około 1600 kilometrów na północny zachód od Pekinu na pustyni Gobi. Głównym zadaniem było dostarczenie załogi do modułu orbitalnego Tiangong 2, który zastąpił na orbicie załogę Tiangong 1. Statek Shenzhou 11 wystartował w poniedziałek z kosmodromu Jiuquan na pustyni Gobi, około 1600 kilometrów na północny zachód od Pekinu, z misją dostarczenie załogi do chińskiego modułu orbitalnego Tiangong 2, który zastąpił znajdujący się wcześniej na orbicie zespół Tiangong 1.

Jak podaje agencja Xinhua prace badawcze prowadzone przez Chińską Republikę Ludową w przestrzeni kosmicznej zmierzają ku stworzeniu własnej stacji kosmicznej, której najważniejszym modułem będzie Tianhe 1 (Niebiańska Harmonia), która ma zostać umieszczona na orbicie w 2018 r. Jeśli natomiast ISS (Międzynarodowa Stacja Kosmiczna) zostanie wyłączona z użytku, jak to jest planowane na 2024 r., Chiny staną się kosmicznym potentatem dysponującym stałą placówkę w kosmosie.  

foto. PAP/ Jin Liwang

Oceń ten artykuł


Tagi

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

« Premier Beata Szydło na warszawskim lotnisku
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.