Parafie diecezji kieleckiej z początkiem lutego staną się miejscem peregrynacji relikwii oraz ikony bł. Bartolo Longo – apostoła różańca, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku w Pompejach koło Neapolu.

Bł. Bartolo Longo po okresie burzliwej młodości, zasłużył się poprzez krzewienie dzieł miłosierdzia oraz upowszechnianie modlitwy różańcowej. „Z uwagi na to, że bł. Bartolo był członkiem Zakonu Rycerskiego św. Grobu Bożego w Jerozolimie, w pierwszej kolejności zaplanowana peregrynacja obejmie parafie, w których mieszkają obecni członkowie tego Zakonu. Również inne parafie i wspólnoty religijne są zaproszone do udziału w tym wydarzeniu” – informuje w komunikacie ks. Dariusz Gącik, wikariusz generalny.

Komunikat będzie jutro odczytywany w kościołach diecezji.

Głównym celem peregrynacji jest przybliżenie wiernym duchowości i osoby błogosławionego, którego beatyfikował św. Jan Paweł II. 

„Ponadto za jego wstawiennictwem i pociągnięci jego przykładem chcemy wspólnie podjąć modlitwę w intencji umęczonych mieszkańców Ziemi Świętej i sąsiednich krajów Bliskiego Wschodu” – pisze dalej wikariusz generalny. 

Inauguracja peregrynacji będzie miała miejsce w Kielcach 4 lutego w bazylice katedralnej. Następnie, w kolejnych dniach relikwie wraz z ikoną będą wędrować po parafiach Kielc i innych miejscowościach diecezji kieleckiej. 

Bł. Bartolo Longo (bł. Bartłomiej Longo), były uczeń pijarski i doktor prawa, żył w latach 1841 – 1926.
Jest założycielem słynnego sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompejach. Był wielkim czcicielem Maryi – rozpowszechniał Jej chwałę i głosił Jej cuda. Bł. Bartłomiej to także jedyny świecki członek w historii Zakonu Bożogrobców, który został beatyfikowany. Nawrócił się do Boga na wzór św. Pawła, po burzliwym okresie wystąpień antyklerykalnych oraz fascynacji spirytyzmem.

Był zaangażowany w pomoc chorym w szpitalu, działał też na polu religijnym, został tercjarzem dominikańskim i przyjął imię Brat Różaniec.

13 listopada 1875 r. sprowadził do Pompejów do podupadłej parafii wizerunek Matki Bożej Różańcowej. Na polecenie biskupa diecezji Nola, ks. Giuseppe Formisano, zaczął zbierać fundusze na budowę kościółka dla ubogich mieszkańców Pompejów, co zrealizował w ciągu 20 lat. Powstały także domy wychowawcze dla dzieci więźniów, sierot, szkoły, warsztaty, drukarnia i liczne miejsca pracy dla okolicznych mieszkańców. Po kilkudziesięciu latach pracy, wskutek oskarżeń o defraudacje i szkody społeczne, jakie niesłusznie wysuwali dawni przyjaciele-antyklerykałowie, Longo wycofał się z tej działalności. Po latach, zrehabilitowany, jako sędziwy starzec powrócił do Pompejów, gdzie zmarł w opinii świętości.

Abp Salvatore Pennacchio – Nuncjusz Apostolski w Polsce, wprowadził relikwie błogosławionego do sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie 24 sierpnia 2017 r. Sanktuarium jest polską siedzibą bożogrobców.

Peregrynacja relikwii i ikony bł. Bartolo Longo
1 (16.67%) 1 ocen.


Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.