Kilkudziesięciu posłów i senatorów z różnych opcji politycznych zgromadziła w piątek na Jasnej Górze 29. Pielgrzymka Parlamentarzystów. Głównymi motywami spotkania była setna rocznica odzyskania niepodległości i szukanie kompromisów ponad podziałami.

Parlamentarzyści rozpoczęli swoją pielgrzymkę od spotkania w Kaplicy Różańcowej, podczas której ks. prof. Marek Tatar z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego mówił o właściwym rozumieniu wolności.

Centralnym punktem pielgrzymki była msza w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem ks. Piotra Burgońskiego – krajowego duszpasterza parlamentarzystów. Jeszcze przed mszą podprzeor Jasnej Góry o. Jan Poteralski poprowadził dla posłów i senatorów modlitwę w Kaplicy.

Ks. Burgoński przypomniał, że tegoroczna pielgrzymka odbywa się w szczególnym roku – stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. „Dziękujemy Panu Bogu za ten dar i posłowie chcą prosić o to, żeby Pan Bóg nas obdarzał nadal tą wolnością, ponieważ o wolność trzeba zabiegać, wolność trzeba pielęgnować, i parlamentarzyści chcą prosić, żeby Pan Bóg ich wspierał w tych działaniach” – powiedział.

„Jasna Góra jest miejscem jednoczącym, ta pielgrzymka rzeczywiście ma charakter ponadpartyjny, są przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych, i z tego się bardzo cieszę, że to miejsce sprawia, że tu przyjeżdżają ludzie z różnych opcji politycznych” – dodał ks. Burgoński.

Poseł PiS Konrad Głębocki powiedział, że jedną z głównych intencji pielgrzymki jest umacnianie suwerenności Polski. „Myślę, że wartości chrześcijańskie powinny być respektowane w Polsce na każdym polu, zarówno społecznym, gospodarczym, politycznym, a także kulturalnym. Jeżeli będziemy wartości chrześcijańskie respektować, to będziemy też dobrym przykładem dla Europy, która jest wstrząsana bardzo wieloma kryzysami, ale ten najpoważniejszy kryzys to jest kryzys tożsamości” – ocenił.

Na wspólną modlitwę tradycyjnie przybył senator Jan Filip Libicki z PO. „Cieszę się, że jest takie miejsce, że możemy ponad pewnymi podziałami, które są naturalną rzeczą w polityce, spotkać się tutaj i porozmawiać o wartościach nieco bardziej nieprzemijających i trwałych, poza tym bieżącym politycznym sporem” – zaznaczył.

Posłanka PiS Halina Szydełko przekonywała, że w roku jubileuszu odzyskania niepodległości trzeba apelować o zgodę i szukanie kompromisów – „ale dobrych kompromisów, ponieważ nie każdy kompromis jest do przyjęcia, szukanie kompromisów, które pozwolą nam trwać przy wartościach”.

„Widzimy liczne ataki na nasz kraj, które są związane właśnie z tym, że my trwamy przy wartościach, i to nie podoba się ani zlaicyzowanej Europie, ani środowiskom, które są wrogie Kościołowi” – powiedziała posłanka.

Pielgrzymka parlamentarzystów zwyczajowo odbywa się 2 lutego – w święto Ofiarowania Pańskiego, czyli Matki Bożej Gromnicznej. Uczestniczą w niej posłowie i senatorowie różnych opcji politycznych, często z rodzinami. (PAP)

Oceń ten artykułWspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.