M³ynki, 18.08.2017. Stra¿acy usuwaj¹ szkody po nawa³nicy w miejscowoœci M³ynki (woj. pomorskie), 18 bm. Gwa³towne burze, a miejscami tak¿e tr¹by powietrzne, przesz³y przez Polskê w nocy z 11 na 12 bm. (aw/mr) PAP/Adam War¿awa

Pielgrzymka pod napięciem: energetycy na Jasnej Górze

Ok. 6 tysięcy pracowników branży energetycznej z całej Polski zgromadziło się w weekend na Jasnej Górze na 32. Pielgrzymce Energetyków, Elektryków i Elektroników. W modlitwach pątnicy m.in. wspominali poszkodowanych w ostatnich nawałnicach.

Jak podało Biuro Prasowe Jasnej Góry, w dwudniowym spotkaniu, które rozpoczęło się w sobotę, udział wzięli: wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych, prezesi i dyrektorzy zakładów, przedstawiciele zarządów, spółek, a także sami pracownicy, w tym związkowcy.

Centralnym punktem pielgrzymki – w tym roku pod hasłem „Idźcie i głoście” – była niedzielna msza św. na jasnogórskich błoniach. Koncelebrowali ją duszpasterze branży energetycznej, w tym krajowy duszpasterz energetyków, elektryków i elektroników ks. Sławomir Zyga.

Dopomóż nam zrozumieć
W homilii biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko m.in. nawiązał do ubiegłotygodniowych nawałnic, które – szczególnie w północnej Polsce – wyrządziły ogromne zniszczenia. – Dopomóż nam Boże zrozumieć, co się stało przed tygodniem na polskiej ziemi, Panie, dopomóż nam zrozumieć, co powiedzieć rodzicom i rodzinie, kolegom, koleżankom dwóch harcerek, które zginęły podczas nawałnic, co się stało i dlaczego, dopomóż nam, bo jesteśmy bezradni wobec szalejącego terroryzmu i coraz trudniejszych adekwatnych rozwiązań, wobec fali dopływających do Europy ludzi uciekających przed śmiercią i prześladowaniami, przed biedą i bezsensem życia w zrujnowanych krajach Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji – powiedział biskup.

Zwracając się do uczestników pielgrzymki biskup powiedział, że ich praca nie jest tylko zawodem, ale i służbą drugiemu człowiekowi. Wyraził również nadzieję, że Maryja podpowie, „jak znaleźć się w sytuacji, kiedy trzeba się przygotować na reformy, zmiany, które są niezbędne, żebyśmy nie zostali w tyłu, ale jednocześnie, jak ponieść jak najmniejsze koszty i jak nie dopuścić, aby zmiany i reformy doprowadziły do katastrofy ludzi i ich rodzin”.

Z kolei prezes Enea Operator Andrzej Kojro zaznaczył, że obecność przedstawicieli branży na pielgrzymce jest oznaką wspólnych wartości, celów, wiary i dbałości o bezpieczeństwo energetyczne Polski i „patriotyzm gospodarczy”.

Strażacy i mieszkańcy usuwają szkody po nawałnicy w Rytlu na Pomorzu, fot: Adam Warżawa / PAP

Konigort, Pomorze, wojsko pomaga usuwać szkody, fot: Adam Warżawa / PAP

Słupy nie dały rady, ludzie dadzą?
 – Wielu z naszych kolegów i koleżanek w tej chwili pełni służbę, usuwając skutki wichury sprzed tygodnia. Ja sam przywiozłem kawałek tego, co pozostało z sieci 110 kV i jedną symboliczną gałąź z lasów pod Rytlem. Nasze 72 słupy 110 kV zostały zniszczone, powalone do samej ziemi. Słupy nie dały rady, cóż ludzie. Byliśmy tam wielokrotnie, był pan minister energii, rozumiemy rozmiar katastrofy – mówił prezes. Dodał, że okres nawałnic i czas usuwania awarii to „próba solidarności i jedności polskiej energetyki”. – Egzamin ten zdajemy na polach, przy naszej sieci, w lasach przy powalonych słupach oraz w sztabach kryzysowych. Czujemy się jedną wielką polską energetyczną drużyną – podkreślił Kojro.

Organizatorem pielgrzymki jest Katolickie Stowarzyszenie Energetyków Nazaret.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze