Słowo pokój odmieniamy dziś przez wszystkie przypadki, jednak tylko w kontekście międzynarodowym. Zapominamy jednak o tym najważniejszym pokoju – pokoju serca. Jest coś co skutecznie go burzy.

Stanowi naszą codzienność. Są nią przesiąknięte całe narody. Wydaje się zupełnie nieistotna i niewinna, a dzieli i rani tych, którzy są jej ofiarami. Plotka wpisała się jakby na stałe w naszą rzeczywistość. Tylnymi drzwiami, pod pozorem „troski, „miłości bliźniego” i „walki o prawdę” ujawniamy prawdziwe lub mniej prawdziwe informacje o innych. I to tylko te, które są dla nas wygodne. Czujemy się w ten sposób lepsi od innych. Boimy się jednak bezpośredniej konfrontacji, z tym którego oskarżamy. Święta Faustyna w „Dzienniczku” pisała: „Pragnę, aby język mój nieustannie wysławiał Boga. Wielkie są błędy języka. Dusza nie dojdzie do świętości, jeżeli nie będzie uważać na język swój.” Warto pomyśleć co, w jakim celu i o kim mówimy.

Plotka

Papież Franciszek od samego początku swojego pontyfikatu zwrócił kilkakrotnie uwagę na tą pozornie błahą rzecz, jaką jest plotka. Ojciec Święty  zaznacza: „Tam, gdzie jest Bóg, nie ma nienawiści, zawiści i zazdrości. Nie ma też takich plotek, które uśmiercają braci”. W późniejszych rozważaniach papież jeszcze bardziej zaostrza swoje nauczanie mówiąc:

„Plotka to po prostu obdzieranie ze skóry, wyrządzanie komuś krzywdy. To tak, jakby się chciało umniejszyć drugą osobę że ten drugi staje się mniejszy ode mnie, a ja czuję się wielki. Tak być nie może – plotki są destrukcyjne w Kościele. Obgadując kogoś dopuszczamy się trzech rzeczy: dezinformacji, bo mówimy tylko tę połowę, która jest dla nas wygodna, a drugiej nie – bo nie jest wygodna. Rzecz druga to zniesławienie. To kalumnie, mówienie rzeczy nieprawdziwych. To jest jak zabić brata”.

Przesada?

To połączenie słów „plotka” i „śmierć” bardzo mnie uderzyło i zastanawiałam się czy przypadkiem Franciszek nie przesadza? A jeżeli nie to w jaki sposób plotka może prowadzić do śmierci i wojny? Każdy konflikt jest wynikiem pewnego procesu, który zaczyna się dużo wcześniej. Jezus pomaga nam zlokalizować to miejsce. W Ewangelii według św. Mateusza naucza, że „Co wychodzi z człowieka, to czyni go nieczystym. Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym.”  (Mt 7, 20-23) Skoro więc wojna ma swoje źródło w sercu, a w nim pojawia się nienawiść to pytanie: dlaczego? Skąd się ona bierze? Plotka jest to mówienie o kimś z niechęcią, a niechęć to już tylko krok od oszczerstwa i nienawiści. Powiedzmy, że obywatel jednego państwa przekazuje plotkę, o obywatelu drugiego państwa gdzie   Plotka rozprzestrzenia się dalej, a każda kolejna osoba ubarwia ją i dodaje coś od siebie. W ten sposób rodzi się niechęć jednego narodu do drugiego, co prowadzi do nienawiści. To ona jest odpowiedzialna za to, że jeden naród występuje przeciwko drugiemu, jako temu który jest gorszy i zły. I sprawa ta nie dotyczy tylko konfliktów międzynarodowych, ale także Kościoła i wspólnot. Wiele z nich zostało zniszczonych przez plotki o liderze, o członkach wspólnoty, o odpowiedzialnym księdzu i o proboszczu. Święty Jan Bosko radzi:

„O bliźnim należy mówić dobrze lub milczeć”.

A święty Jan Maria Vianney dodaje „Nie jesteśmy zwierzętami, dlatego nas to wciąż zobowiązuje, abyśmy swoim językiem nie krzywdzili innych ludzi.”

Upomnij go

A więc co mamy robić, gdy któryś z naszych braci obi coś co nie zasługuje na pochwałę? Znowu z pomocą przychodzi nam Pan Jezus, który mówi: „Gdy brat twój zgrzeszy, idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata. Jeśli zaś nie usłucha, weź z sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch albo trzech świadków oparła się cała sprawa. Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi!” (Mt 18,15-18)

Trudno jest nam mówić prawdę gdy jest ona trudna i bolesna i to prosto w oczy. Nie ma jednak innej dobrej drogi, jeżeli nie chcemy ryzykować, że nasze słowo doprowadzi do rozlewu krwi i wywoła trzecią wojnę światową.

Plotka to wojna
6 (100%) 1 ocen.


źródło: Joanna Mazur

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

« obóz koncentracyjny Birkenau
znak drogowy »

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.