fot. PAP/EPA arch

Pomnik (dla) Franciszka

Rada miejska Bogoty (stolicy Kolumbii) zdecydowała o budowie pomnika papieża Franciszka w Parku Simona Bolivara.

To tam 7 września Ojciec Święty odprawi swą pierwszą Mszę św. podczas podróży apostolskiej do tego kraju. Pomnik ma być wyrazem uznania dla papieża za jego wsparcie dla porozumienia pokojowego między rządem a partyzantami z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC) z 2016 r. i za przesłanie wzywające do pojednania na etapie po zakończeniu konfliktu.

Rada postanowiła też nadać imię Franciszka jednej ze szkół średnich, które będą zbudowane na podstawie aktualnego planu rozwoju miasta. Papieska – w czasie podróży do Kolumbii w dniach 6-10 września – oprócz Bogoty odwiedzi także inne miasta: Villavicencio, Medellín i Cartagena.

Informację o pielgrzymce Franciszka do Kolumbii Watykan potwierdził w marcu. Wtedy też ogłoszono hasło tej podróży: „Demos el primer paso”, czyli „Zróbmy pierwszy krok”.

Franciszek podkreśla że, przybędzie tam jako posłaniec pokoju i misjonarz pojednania. Wizyta przypadnie w znaczącym czasie, jeśli chodzi o budowanie kruchego porozumienia między Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii (FARC) a rządem. Pierwszym krokiem na tej drodze jest rozbrojenie, przejawiające się m.in. w masowym oddawaniu broni przez lewackich partyzantów.

Na zdjęciu grupa rebeliantów z organizacji FARC, fot: EPA

 – Znaczenie papieskiej wizyty w tym kraju jest dwojakie: z jednej strony będą to odwiedziny tamtejszego Kościoła, a z drugiej znaczący wkład Papieża w budowanie pokoju w tym kraju – mówił Radiu Watykańskiemu prof. Gianni La Bella, śledzący z ramienia Wspólnoty św. Idziego sytuację w Kolumbii. – Miasto Villavicencio to jedno ze znaczących miejsc, gdzie wojna między państwem a rebeliantami FARC była najokrutniejsza. To bardzo ważna pielgrzymka, o czym w symboliczny sposób mówi jej motto: «Zróbmy pierwszy krok». Logo wizyty ukazuje Papieża robiącego właśnie ten pierwszy krok, tak jakby chciał za sobą pociągnąć Kościół latynoamerykański, a szczególnie kolumbijski, by umocnić pokój, uczynić go bardziej obecnym w życiu tego kraju i dać go doświadczyć każdemu Kolumbijczykowi – .

Kościół od lat włącza się w dialog pokojowy w Kolumbii, starając się mediować między lewacką partyzantką a rządem. Otacza też opieką rodziny ofiar. Szacuje się, że nie ma ani jednego Kolumbijczyka, który w bezpośredni sposób nie zostałby dotknięty tragedią tej wojny ciągnącej się już od ponad 50 lat.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze